wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-08-09 Podbieranie miodu

Wirówka do miodu i prasa do sporządzania węzy – to dwa bardzo ważne narzędzia dla pszczelarstwa, skonstruowane w XIX wieku. Dzięki nim pozyskuje się miód bez niszczenia plastra. W jaki sposób trafia miód z plastra do słoika, podpatrzyliśmy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas „Miodobrania”.


Wirówka, którą wynalazł Słowak Franciszek Hruszka, pozwala na wydobycie miodu z komórek plastra, bez jego niszczenia. Dzięki temu pszczoły mają więcej czasu na produkcję miodu. Nie muszą tracić czasu na odbudowę plastra.

 

Fot. Archiwum własne

1. 3. Wirówka zabytkowa

2. Wirówka współczesna

4. Plastry miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pszczelarz za pomocą specjalnej prasy do robienia węzy czyli plastra wosku, wykonuje woskowy fundament, na którym pszczoły umieszczają nektar z kwiatów. Węza przypomina gofra. Na wosku są odciśnięte zaczątki komórek, w których pszczoły gromadzą nektar.


W rodzinie pszczelej znajdują się pszczoły-wośnice które z 2,5 kg miodu produkują 1 kg wosku. To właśnie dzięki ich pracy, pszczoły mogą zacząć produkować swój miód.

 

Fot. Archiwum własne

1. 2. Sito do przecedzania miodu

2. Dzieci chętnie zlizują ściekający miód z wirówki

3. Miód po oczyszczeniu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzikie pszczoły same sobie budują plastry, ale jego budowa zajmuje im znacznie więcej czasu niż ludziom. Gdy pszczelarz da im taką woskową podstawę, one mogą skupić się wyłącznie na produkcji miodu.


Plaster, w specjalnej ramce, jest umieszczany w ulu. Pszczoły produkują na nim tyle miodu, że jego warstwa staje się grubsza niż ramka.


Po napełnieniu komórek miód musi jakiś czas dojrzewać. Potem pszczoły zaklejają komórki woskowym wieczkiem. Jeżeli na plastrze 2\3 komórek jest zaklejonych, to oznacza, iż miód jest już dojrzały. Można zacząć go wirować.


Wcześniej trzeba zeskrobać wosk na plastrach. Potem są one umieszczane w wirówce i za pomocą siły odśrodkowej miód jest wydobywany z komórek.

 

Ścieka po ściankach wirówki do podstawionego naczynia. Potem miód przelewa się przez specjalne sito, na którym pozostają resztki wosku.

 

Z naczynia miód przelewa się do dzbanków, a następnie do słoików.
Plaster wieczorem z powrotem wraca do ula. A na rano pszczoły odbudują te plastry.

 

 

Od plastra miodu do słoika

 

 

 

Zobacz też:

Jaki miód jest dobry

Jaki miód wybrać

Miodobranie 2010

Świeca z węzy

Wosk pszczeli

Ginące zawody\pszczelarstwo

 

 

 

 

 MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263