wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-02-03 Kujawski karnawał

Już po raz dwudziesty siódmy w niedzielę 7 lutego br. mieszkańcy Włocławka  obejrzą barwny korowód grup zapustnych, który w tradycyjny sposób akcentuje kończący się karnawał.

 

Przebierańcy wyruszą o godz. 12.00 sprzed Muzeum  Etnograficznego przy włocławskich bulwarach. 

 

Kujawskie zapusty, będące fenomen kulturowym w skali kraju, dzięki corocznym imprezom organizowanym przez włocławskie muzeum wzbudzają coraz większe zainteresowanie.

 

Fot. Archiwum własne

Grupy zapustne na ulicach Włocławka

1. Bocian

2. Śmierciucha

3. Niedźwiedź

4. Gwardzista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wynika to z faktu, że w imprezie biorą udział autentyczni przebierańcy, którzy już od tłustego czwartku do wtorku zapustnego odwiedzają mieszkańców swoich wsi i miasteczek. We Włocławku prezentują się zawsze w ostatnią niedzielę karnawału.

 

Zapustni przebierańcy, odziani w dziwne kostiumy, przysłonięci maskami, niektórzy przebrani za zwierzęta, takie jak: koza, bocian, niedźwiedź i koń zaciekawiają widzów nie tylko swoim wyglądem.

 

Zwracają uwagę także ich niekonwencjonalne zachowania wskazujące na dawny, magiczny sens zapustnych obchodów. Odnajdujemy w nich ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia sobie dostatku w nadchodzącym cyklu wegetacyjnym ziemi.

 

Najwymowniej obrazuje to postać żywego na umarłym, tj. mężczyzny w masce trzymającego przed sobą kukłę umarłego.

 

Obok wymienionych postaci w zwyczajach zapustnych występują także Żydzi, panna młoda i pan mody, a obok nich figle płata diabeł, a swoim wyglądem straszy śmierć.

 

Fot. Archiwum własne

Maszkary zapustne - wystawa w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupom zapustnym towarzyszą muzykanci, różni grajkowie, niekiedy całe kapele, czy orkiestry dęte. Ich głośna muzyka wspomagana dźwiękami dzwonków, odgłosami trzaskających batów, kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych sprawia, że parada jest atrakcyjna dla obserwatorów.

 

Natomiast dla wtajemniczonych to także echa dawnych wierzeń, że wszelkie zło odpędzić można głośnym hałasem.

 

W paradzie włocławskiej dawne ukryte znaczenia ustępują ludyczności i widowiskowości, na której skupiona jest uwaga uczestników imprezy.

 

W tegorocznym korowodzie obok grup zapustnych: Kaniewo, Lubanie, Lubraniec, Olganowo, Świętosław, Waganiec, znanych z poprzednich imprez mieszkańcom Włocławka po raz pierwszy zaprezentują się przebierańcy z Toporzyszczewa w gminie Bądkowo.

 

Zobacz też:

Kujawskie zapusty 2014

Góralski karnawał

Grupy zapustne

Żywieckie Gody

Ścinanie śmierci

Stroje kolędnicze

Maszkary zapustne

Gody żywieckie

Zabawy ostatkowe

Zwyczaje i obrzędy\karnawałowe

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263