wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-03-23 Łowicka wycinanka

Motyw kogutka i kwiaty – to najbardziej charakterystyczny element wycinanki łowickiej. Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaproponowało uczestnikom warsztatów wykonanie pocztówki wielkanocnej na bazie łowickiego kogutka.

 

Kujawy nie mogą poszczycić się swoimi wycinankami, bo tradycji wycinania z papieru w tym regionie nie było. Naklejanie kolorowych elementów wyciętych z kolorowego papieru na biały kartonik nie tylko bawi dzieci, ale też pobudza ich wyobraźnię. Przy okazji tej zabawy uczą się polskiej tradycji.

 

Fot. Archiwum własne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z przygotowanych elementów dzieci wyklejały swoją pocztówkę wielkanocną. Taką samą technikę  naklejania elementów - w myśl zasady od największego do najmniejszego – stosują twórczynie ludowe.

 

Wycinankarki komponują papierowe obrazy, które dawniej zawieszano na belce pod sufitem lub na ścianach łowickich chałup. Dzisiaj łowickie wycinanki doczekały się należnego miejsca w muzeach, uznania architektów wnętrz i sławy. Łowickie wycinanki zdobywają liczne nagrody w kraju i za granicą.

 

Z prostej sztuki ludowej przeobraziły się w piękne kompozycje malowane papierem. Stało się tak dlatego, że wycinankarki nie tylko utrzymały tradycję, ale jeszcze rozwinęły tę sztukę.

 

 

Jak zrobić łowickiego kogutka

 

 

Zobacz też:

Warsztaty wycinanki łowickiej

Wycinanie wycinanek

Wycinanka łowicka

Jak zrobić wycinankę

Łowickie wycinanki

Sztuka ludowa\wycinanki ludowe

Muzea i skanseny\Toruń\muzeum etnograficzne

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263