wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-06-16 Warsztaty wycinanki

Wycinanka ludowa jest jedyną dziedziną artystycznej twórczości ludowej, która nie ma odpowiednika w sztuce profesjonalnej. Rzeźbiarze, malarze, tkaczki, garncarze, kowale mogli wzorować się na artystach zawodowych, natomiast wycinankarki czerpały inspiracje wyłącznie ze swojej wyobraźni.

 

Szczególnie bogate w kolorystyce są wycinanki łowickie.

 

Fot. Archiwum własne

Wycinanka łowicka - wystrój skansenowskich chat


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum w Łowiczu pielęgnuje tę twórczość ludową, organizując warsztaty w skansenie w Maurzycach. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie podejmują się wycinania różnorodnych wzorów.

 

Fot. Archiwum własne  

Warsztaty wycinanki łowickiej - skansen w Maurzycach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby poznać technikę wykonania wycinanki łowickiej, dzieci wraz ze swoimi rodzicami zaczynają od najprostszych form. Takim dziełem możliwym do zrobienia na warsztatach podczas zwiedzania skansenu w Maurzycach jest zakładka do książki.

 

Niewielki jest to kawałek papieru do oklejenia, a jakże przydatny podczas czytania książki. Może to być także prezent od dziecka dla rodziców czy dziadków. Własnoręcznie wykonana wycinanka ucieszy najbliższych. Będzie też pamiątką przez lata.


Do wykonania zakładki-wycinanki będą potrzebne nożyczki, papier kolorowy i klej oraz kartonik. Przygotowujemy kartonik czyli pasek o dowolnej długości i szerokości.

 

Następnie odcinamy z czarnego papieru kolorowego węższy i nieco krótszy pasek. Składamy go na pół. Po lewej stronie papieru rysujemy kontur ażuru, na który będziemy naklejać pozostałe kolorowe elementy wycinanki.


Rysujemy tak, aby nie rozcinać zgiętego grzbietu. Rysujemy więc połowę naszej kompozycji. Po wycięciu i rozłożeniu otrzymamy całość.


Kontur ażuru naklejamy na kartonik. Następnie wycinamy kolorowe elementy – według zasady od największego do najmniejszego elementu i od najjaśniejszego do najciemniejszego elementu.


Następnie naklejamy elementy według tej zasady na kontur ażuru.
Im bardziej wprawimy się w wykonaniu wycinanki, tym nasze zakładki będą piękniejsze.

 

Jak zrobić zakładkę - wycinankę łowicką

 

 

Zobacz też:

Wycinanie wycinanek

Wycinanka łowicka

Jak wyciąć leluję

Wycinanka kurpiowska

Wycinanka sieradzka

Firanka z papieru

Sztuka ludowa\wycinanka ludowa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263