wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-07-02 Wycinanie wycinanek

Jak wycinanie wycinanek może bawić dzieci przekonali się rodzice na warsztatach organizowanych przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Zajęcia uczą nie tylko techniki wycinania z papieru, ale także edukują dzieci o polskiej sztuce ludowej.

 

Wycinanie z papieru to z pozoru łatwa zabawa. Jednak wiele dzieci nie potrafi precyzyjnie operować nożyczkami. Warto więc w tym zabieganym czasie, poświęcić chwile swojemu dziecku. Wycinanie uczy, ale także integruje pociechy ze swoimi rodzicami.

 

Fot. Archiwum własne

1. Kartka złożona na pół - wycinanie narysowanego wzoru

2. Naklejanie wycinanki na kartkę papieru

3. Zestaw do wycinania: kolorowy papier, nożyczki i klej

4. Szablony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od dzieci nie można wymagać wycięcia skomplikowanych wzorów. Rysujemy im proste szablony. Rodzic może się już podjąć się trudniejszego zadania. Polskie wycinanki mogą być inspiracją dla początkujących.


Być może, kiedy sami zrobimy swoje pierwsze obrazki z papieru, przekonamy się o kunszcie polskich wycinankarek. Spojrzymy na ich prace znacznie łaskawszym okiem. Docenimy i wynagrodzimy je za ich twórczość.  

 

Fot. Archiwum własne

Gotowe wycinanki naklejone na papier

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomplikowane wzory uzyskuje się przez precyzyjne wycinanie kilkukrotnie zgiętego papieru, dla dzieci składamy go tylko na pół, kolorem do wewnątrz.

 

Po zewnętrznej stronie odrysowujemy szablon (czyli połówkę naszego wzoru), ale tak, aby tam, gdzie jest zgięcie znajdował się początek naszej połówki. Po rozłożeniu wyciętego wzoru, kartkę rozkładamy i uzyskujemy całość.


Naklejamy wycinankę na kartkę papieru. I obrazek gotowy. Możemy oprawiać go w ramki. Takie obrazki zawieszone na ścianie w dziecięcym pokoju z pewnością ucieszą naszego malucha. Tania to dekoracja, ale jakże wzbudza naszą dumę. 

 

Wycinanie wycinanek

 

 

Zobacz też:

Jak wyciąć leluję

Jak wyciąć gwiazdę

Jak zrobić wycinankę

Wycinanka łowicka

Wycinanka sieradzka

Firanki z papieru

Wycinanki

Łowickie wycinanki

Wycinanki w Łowiczu


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263