Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-03-24 Zabawy wielkanocne
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca, by w Wielkanocny Poniedziałek na chwilę zwolnić i przyjrzeć się bogatej wielkanocnej tradycji Mazowsza. "Gry i zabawy wielkanocne" to świąteczna impreza, która przybliży staropolskie zwyczaje wielkanocne.
W Wielkanocny Poniedziałek na terenie skansenu będą królować ludowe gry i zabawy, w których mogą wziąć udział wszyscy zwiedzający. Już nie praktykowane, niemal zupełnie zapomniane rywalizacje okresu wielkanocnego - są wciąż obecne w skansenie.
I tak na przykład w zbijaniu jaj wygra ten, komu uda się zbić jajko przeciwnika. Z kolei gra w kręga to rywalizacja zespołowa dwóch drużyn, polegająca na uderzaniu kijami w krąg pnia drzewa w ten sposób, by przekroczył on pole przeciwników.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Toczenie kręga
2. Sikawki wielkanocne
Kolejną, równie interesującą zabawą wiosenną o długiej i bogatej tradycji są huśtawki wielkanocne. Dawniej w Wielką Sobotę mieszkańcy mazowieckich wsi budowali kilkumetrowe huśtawki z drewna, by bujać się na nich parami w Poniedziałek Wielkanocny.
Najważniejsze, aby na huśtawce bujać się stojąc, gdyż wierzono, że zapewni to zdrowie i pomyślność, a nawet … uchroni od bólu głowy przez cały rok.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Huśtawka wielkanocna
2. Chodzenie na szczudłach
Dodatkową atrakcją dla dzieci będą warsztaty wielkanocne w izbie lekcyjnej, podczas których pod kierunkiem instruktora wykonają kartę wielkanocną.
Wiele uciechy sprawi z pewnością zabawa w toczenie obręczy oraz chodzenie na szczudłach, które będą prowadzone na terenie jednej z zagród.
Przed jedną z chałup każdy będzie mógł wziąć udział w strojeniu wiosennego gaika, a w jednej z izb - obserwować proces powstawania papierowej korony kwietnej zdobiącej niegdyś ramy obrazów.
Fot. Archiwum muzeum
1. Strojenie gaika
2. Zbijanie jaj
|
Ponadto zwiedzający będą mogli także obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, czyli ekspozycje przygotowane w chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworu.
W ramach wystawy są prezentowane świąteczne dekoracje, barwne palmy i pisanki, tradycyjne potrawy, a także święcone chłopskie i dworskie.
Wystawę prezentującą środki transportu będzie można zwiedzić w powozowni, natomiast galeria rzeźby zaprezentuje wytwory sztuki ludowej zaklęte w drewnie.
Agnieszka Jezierska – Chalicka
Zobacz też:
Muzea i skanseny\sierp\muzeum wsi mazowieckiej
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )