wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-03-24 Zabawy wielkanocne

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca, by w Wielkanocny Poniedziałek na chwilę zwolnić i przyjrzeć się bogatej wielkanocnej tradycji Mazowsza. "Gry i zabawy wielkanocne" to świąteczna impreza, która przybliży staropolskie zwyczaje wielkanocne.

 

W Wielkanocny Poniedziałek na terenie skansenu będą królować  ludowe gry i zabawy, w których mogą wziąć udział wszyscy zwiedzający. Już nie praktykowane, niemal zupełnie zapomniane rywalizacje okresu wielkanocnego - są wciąż obecne w skansenie.

 

I tak na przykład w zbijaniu jaj wygra ten, komu uda się zbić jajko przeciwnika. Z kolei gra w kręga to rywalizacja zespołowa dwóch drużyn, polegająca na uderzaniu kijami w krąg pnia drzewa w ten sposób, by przekroczył on pole przeciwników.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Toczenie kręga

2. Sikawki wielkanocne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejną, równie interesującą zabawą wiosenną o długiej i bogatej tradycji są huśtawki wielkanocne. Dawniej w Wielką Sobotę mieszkańcy mazowieckich wsi budowali kilkumetrowe huśtawki z drewna, by bujać się na nich parami w Poniedziałek Wielkanocny.

 

Najważniejsze, aby na huśtawce bujać się stojąc, gdyż wierzono, że zapewni to zdrowie i pomyślność, a nawet … uchroni od bólu głowy przez cały rok.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Huśtawka wielkanocna

2. Chodzenie na szczudłach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkową atrakcją dla dzieci będą warsztaty wielkanocne w izbie lekcyjnej, podczas których pod kierunkiem instruktora wykonają kartę wielkanocną.

 

Wiele uciechy sprawi z pewnością zabawa w toczenie obręczy oraz chodzenie na szczudłach, które będą prowadzone na terenie jednej z zagród.

 

Przed jedną z chałup każdy będzie mógł  wziąć udział w strojeniu wiosennego gaika, a w jednej z izb - obserwować proces powstawania papierowej korony kwietnej zdobiącej niegdyś ramy obrazów.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Strojenie gaika

2. Zbijanie jaj

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto zwiedzający będą mogli także obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, czyli ekspozycje przygotowane w chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworu.

 

W ramach wystawy są prezentowane świąteczne dekoracje, barwne palmy i pisanki, tradycyjne potrawy, a także święcone chłopskie i dworskie.

 

Wystawę prezentującą środki transportu będzie można zwiedzić w powozowni, natomiast galeria rzeźby zaprezentuje wytwory sztuki ludowej zaklęte w drewnie.


Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:  

Fajerki i inne gry 

Zabawy ludowe

Wielkanocne zabawy

Chodzenie z kurkiem

Ludowe klapoki

Fujarka ludowa

Dawne zabawy ludowe

Gry i zabawy Sołtysa

Muzea i skanseny\sierp\muzeum wsi mazowieckiej

 

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263