Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2016-05-09 Strzyżenie owiec
Strzyżenie czyli golenie owiec odbywało się dwa razy do roku: wczesną wiosną i pod koniec lata. W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu także zajęto się tą czynnością podczas Jarmarku św. Wojciecha – aby z jednej strony uatrakcyjnić imprezę pokazem dla zwiedzających, zaś z drugiej strony – uzyskać pożytek z runa hodowanych w skansenie owiec.
Fot. Archiwum własne
Strzyżenie owiec
Wełna owcza zwana runem służy do wyrobu wysokiej jakości tkanin, dzianin i włóknin. Jest bardzo puszysta i miękka.
Zanim owce zostaną wygolone, trzeba przygotować je do strzyżenia. Ich runo powinno być umyte. Dawniej gospodarze nalewali wodę do krypy (czółno wyżłobione z pnia drzewa), która stała przy studni.
Następnie przyprowadzali owce. Wylewali na każdą z nich jeden lud dwa kubły wody. Potem, najczęściej kobiety tarły w palcach wełnę zwierzęcia, opłukując ją wodą czerpaną garnuszkiem z krypy.
Najtrudniej było umyć wełnę zanurzaną w gnoju. Mycie zapuszczonych owiec nie należało do przyjemności. Nic dziwnego, że na sam widok umorusanej owcy złość targała kobietami. Za to po umyciu owce wyglądały jak marzenie. Wełna jaśniała czystością i bielą lub świeżą czernią.
Następnego dnia po myciu, gospodarze przystępowali do strzyżenia. Aby jednak wełna ponownie się nie ufajdała, owce spędzały noc na wysłanym świeżą słomą chlewie.
Strzyżenie odbywało się w stodole na klepisku. Owce golono jedna po drugiej. Przyprowadzonej sztuce wiązano nogi skrętami (prawą przednią z lewą tylną i na odwrót) i kładziono bokiem na gołym klepisku.
Obok niej siadała kobieta ze stalowymi nożycami, przeznaczonymi tylko do strzyżenia wełny. Obecnie - co widzieli obserwatorzy pokazu w skansenie – używa się elektrycznych maszynek, które znacznie przyspieszają golenie owiec.
Owce zaczyna się strzyc od grzbietu i przesuwa nożyce w stronę podbrzusza. Lewą ręką odchyla się wełnę dla ułatwienia podcinania.
Robota idzie żwawo, dopóki owca leży spokojnie. Przestraszone zwierzę może się szarpać, beczeć, a nawet załatwiać pod siebie. Wtedy strzyżenie wymaga dużej cierpliwości i ostrożności, aby nie pokaleczyć zwierzęcia.
Po rozwiązaniu nóg owca szybko umyka od swojego oprawcy.
Ochłonąwszy z przestrachu ogląda się ze zdziwieniem. Owca dopiero po kilku tygodniach przestaje wyglądać jak wychudzone stworzenie.
Uzbierawszy kilka do kilkunastu kilogramów wełny gospodyni zawoziła ją w worku do gręplarni w miasteczku. Potem wełnę musiała uprząść na kołowrotku powoli i dokładnie, a następnie utkać z niej na krosnach tkaninę.
Strzyżenie owiec
Zobacz też:
Owca wrzosówka - strzyżenie nożycami
Muzea i skanseny\Ciechanowiec\muzeum rolnictwa
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )