wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-05-30 Śpiew perliczek

Głos perliczek (perlic) jest bardzo charakterystyczny i głośny - przekonaliśmy się w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Muzeum prowadzi hodowlę tych ptaków w ramach działalności „żywy skanen”. Ten donośny śpiew rozlegał się po całej skansenowskiej wsi. 

 

Mówi się, że tam gdzie są perliczki, nie ma gryzoni takich jak szczury i myszy, odstrasza je hałas, jaki czynią wokół siebie.

 

Fot. Archiwum własne

Perliczka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ich donośny i przenikliwy głos, który jest słyszany na bardzo dużej odległości, jest naturalnym źródłem ostrzegania przed ewentualnym złodziejem lub niebezpiecznym zwierzęciem. Są doskonałymi biegaczami, mogą pokonać w ciągu dnia nawet 30 km. Perlice odznaczają się bardzo dobrym wzrokiem i słuchem.


To bardzo ciekawie wyglądające ptaki. Ich szare upierzenie jest pokryte drobnymi, białymi kropkami, podobnymi do pereł. Nazwa perliczka (perlica) wzięła się właśnie od tych charakterystycznych perełek na piórkach.

 

Z daleka nakrapiany tułów wydaje się być w paski, ponieważ kropeczki są ułożone w bardzo regularnych liniach. Głowa jest nieproporcjonalnie mała do tułowia, pozbawiona piór. Na bokach znajdują się skórzaste, szaroniebieskie, pomarszczone policzki.

 

Perlice posiadają szczególne przydatki głowowe. Przy kościach policzkowych znajdują się dzwonki długości około 1,5 cm, białe z czerwonymi końcówkami.

 

Na głowie znajduje się mocny, brązowy hełm przypominający wyglądem róg. U starszych osobników róg skierowany jest w stronę ciała. Samice mają mniejsze hełmy od samców.


Hodowla perlic była popularna w latach 60-tych i 70-tych. Żyły sobie w małych stadach w przydomowym chowie.

 

 

Śpiew perliczki

 

 

Zobacz też:

Żywy skansen

Gęsi na wodzie

Dzikie kaczki

Gęsiaki w Klukach

Gołoszyjka Polska

Kaczki piżmowe

Drób, osły i żurawie

Zwierzęta Sołtysa

Muzea i skanseny\Sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263