Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-06-08 Dzieci w skansenie
Od wielu lat z okazji Dnia Dziecka sierpecki skansen przemienia się w wielki plac zabaw. Podczas tegorocznej edycji „Dnia Dziecka w skansenie” dużym zainteresowaniem cieszyły się rodzinne konkursy z nagrodami. Interesującą propozycję stanowiły warsztaty „Takie małe nic”.
Najważniejszym akcesorium były tu stare gazety. Z pomocą nożyczek i kleju dzieciaki wyczarowywały z nich niezwykłe ozdoby i obrazki, a także nietuzinkowe bransoletki.
W jednej z zagród poznawały gry i zabawy popularne wśród ich dziadków na początku XX wieku. Chodziły na szczudłach, toczyły fajerki i obręcze, jeździły na dawnych hulajnogach, a także grały w serso. Sprawdzić też mogły swoją celność w strzelaniu z procy do celu.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Gra w kręgle
2. Chodzenie na szczudłach
W zagrodach pracowali wiejscy rzemieślnicy i ludowi twórcy. Turyści odwiedzali rzeźbiarza, kowala, plecionkarza, stolarza i szewca.
Najwięcej radości przyniosły najmłodszym warsztaty zabawy z gliną. Pod okiem garncarza starali się tworzyć na kole garncarskim naczynia, co, jak się okazało, nie należało do najłatwiejszych.
Milusińscy tworzyli też barwne bibułowe kwiaty, poznawali tajniki pięknego pisania podczas lekcji kaligrafii w autentycznej izbie lekcyjnej z początku XX wieku i śledzili drogę jaką pokonywało zboże od kłosa do bochenka.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Lekcja kaligrafii
2. Wyrabianie kwiatów z bibuły
3. Mielenie ziarna w żarnach
4. Lepienie z gliny
Ubijali w kierzance masło, by następnie posmakować go na chrupiącym chlebie. Uczestniczyli w pokazie ręcznego prania i maglowania bielizny. Dodatkową atrakcję stanowiły tu małe nosidła, które wielu ochoczo zakładało, by przynieść nieco wody do balii.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Pranie w balii
Muzealna wieś żyła własnym rytmem. Krawcowa szyła kapy na łóżeczko dziecięce, na krosnach powstawał chodnik – szmaciak, a na kołowrotku powroźniczym liny potrzebne do pracy w gospodarstwie.
Handlarki dobijały targu na drodze, a nieopodal dworu słychać było zatargi pana z gospodarzami o zaległą zapłatę. Pokazy zajęć gospodarskich na polach i w zagrodach zgodne były z kalendarzem agrarnym dawnej wsi.
Zwiedzający mogli przyjrzeć się jak niegdyś grabiono i przewracano siano podczas sianokosów, a potem kosztowali prawdziwej kawy zbożowej, którą powszechnie pito podczas prac polowych.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Scenki historyczne
1. Zwożenie siana
2. U sołtysa
Młode turystki wraz z członkiniami Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy wyplatały z kwiatów wianki.
We wnętrzach domu szlacheckiego odbywał się koncert fortepianowy na zabytkowym, XIX-wiecznym instrumencie w wykonaniu ucznia Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Sierpcu, Kamila Witkowskiego.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Koncert Kamila Witkowskiego
W pobliżu karczmy można było posłuchać ludowych melodii w wykonaniu wiejskiej kapeli. Sielskie muzealne plenery uzupełniały zaprzężone w parę koni bryczki przejeżdżające wiejską drogą. Po tak aktywnie spędzonym dniu dobre zwieńczenie stanowiło płonące na polanie ognisko, przy którym wielu znalazło wytchnienie.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca do zapoznania się z ofertą Muzealnej szkoły dostępnej na stronie www.mwmskansen.pl i odwiedzania muzealnej ekspozycji.
Kolejna impreza folklorystyczna odbędzie się 3 lipca - „Miodobranie w skansenie”. W programie m.in.: pokazy pracy w pasiece z wykorzystaniem dawnych narzędzi, degustacja miodów prosto z plastra, kiermasz produktów pszczelich, rodzinne konkursy z nagrodami, występy zespołów folklorystycznych.
Jarosław Asztemborski
Zobacz też:
Muzea i skanseny\Sierpc\muzuem wsi mazowieckiej
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )