wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-06-22 Miodobranie 2016

Pierwszy weekend lipca tradycyjnie będzie w sierpeckim skansenie wyjątkowo słodki. 3 lipca odbędzie się tu prawdziwe święto pszczelarzy,  czyli impreza plenerowa „Miodobranie w skansenie”, podczas której muzealne zagrody i pasieki zamienią się w pszczeli raj.


Każdy uczestnik imprezy  będzie mógł zaopatrzyć się w cenne słodkie zapasy na jesień i zimę. Warto zrobić to właśnie teraz, kiedy oferta większości pasiek jest tak szeroka.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Podbieranie miodu


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W godzinach 10:00 - 18:00 zawodowi pszczelarze będą prezentować profesjonalną technikę podbierania miodu oraz swoje tegoroczne zbiory. Nie zabraknie miodu spadziowego, gryczanego, akacjowego, rzepakowego czy wielokwiatowego, ale pojawią się również mniej znane gatunki miodów, takie jak nawłociowy, czy wrzosowy.


Poza miodami będzie również można nabyć inne drogocenne produkty pszczele, jak m.in. pyłek kwiatowy czy propolis.


Miodobranie w skansenie to jednak nie tylko okazja do zrobienia zdrowych zapasów na zimę. To przede wszystkim szansa na szerokie propagowanie wiedzy dotyczącej pszczelarstwa i pszczół oraz uświadamianie w kwestii dobroczynnych dla zdrowia właściwości produktów pszczelich.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Stoisko z miodem i porady - jaki miód wybrać


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas „Miodobrania w skansenie” zawodowi pszczelarze wprowadzą wszystkich zainteresowanych w tajniki swojej profesji, udzielą informacji na temat leczniczych właściwości miodów oraz odpowiedzą na nurtujące pytania.


Miejscem pokazów pszczelarskich będą zagrody i pasieki na terenie skansenu, dzięki czemu inscenizacje odbywają się w autentycznej scenerii.


Uczestnicy pokazów będą mogli podziwiać wszystkie czynności związane z miodobraniem: podbieranie miodu z uli, odsklepianie wosku i odwirowywanie miodu, zakładanie węzy w ramkach.


Pokazy poprowadzi Wojciech Piotrkowski - właściciel Gospodarstwa Pasiecznego w Żurominie oraz Tomasz Paprocki reprezentujący Związek Pszczelarzy w Płocku - Koło Pszczelarzy w Sierpcu.


Dodatkowej atrakcyjności doda pokazom  fakt, iż na terenie jednej z zagród będą one prowadzone przy pomocy tradycyjnych, drewnianych sprzętów i narzędzi, z kolei na terenie drugiej – przy użyciu akcesoriów współczesnych.


Niecodzienną atrakcją dla miłośników pszczelarstwa będzie perspektywa zobaczenia wielu rodzajów uli, m.in. uli kłodowych, skrzynkowych, czy wykonanych ze słomy tzw. koszek.


W intencji pszczelarzy zostanie odprawiona msza święta w XVIII -wiecznym kościele z Drążdżewa. 


Każdy, kto choć raz zawitał na rodzimą wieś wie, że o tej porze roku jest tu niezwykle barwnie i gwarno, pracowicie, ale i radośnie. Również w sierpeckim skansenie zagrody tętnią życiem, a w każdej z nich krząta się gospodyni lub swą pracę wykonuje twórca ludowy.


Spacerując między poszczególnymi domostwami można będzie odkrywać tajniki dawnych codziennych zajęć: prania i maglowania odzieży, czy ubijania masła w kierzance, a także zanikających zawodów, wśród nie sposób pominąć szewca, kowala czy plecionkarza.


Liczne inscenizacje z życia mieszkańców dawnej wsi przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Szczodra gospodyni uraczy każdego z uczestników imprezy świeżo odwirowanym miodem z wiejskim chlebem i masłem ubitym w kierzance.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Chleb z miodem

2. Występy na skansenowskiej scenie

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najmłodsi uczestnicy imprezy w izbie lekcyjnej wykonają świeczki z wosku, a swe dzieła zabiorą do domu na pamiątkę, by przypominały o pszczelarskich warsztatach w skansenie.

 

W ramach pokazów z cyklu „Jak to ze zbożem było” odbędą się pokazy z aktywnym udziałem dzieci: mielenie ziarna w żarnach, młócenie zboża cepami i odwiewanie ziarna.


Sceną amfiteatru zawładną kapele ludowe. O godz. 12.30 odbędzie się koncert w wykonaniu artystów ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŁÓDŹ, którzy zaprezentują piękno obrzędów, strojów, pieśni i tańca wielu regionów Polski.


Na 15.30 zaplanowano koncert pt.  „Zagrajcie swoją muzykę”  w wykonaniu Witold Janiak Trio. Warto dodać, że atmosfera  sierpeckiego skansenu spławiła, że właśnie to miejsce posłużyło w ubiegłym roku członkom zespołu za motyw przewodni albumu oraz strony internetowej.


Tymczasem spacerując nieopodal dworu będzie można usłyszeć dźwięki muzyki fortepianowej, wykonywanej w jego wnętrzach.
Ponadto przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz wyrobów pszczelich i rękodzieła ludowego.


Wystawcy zaprezentują szeroki wachlarz miodów i produktów pokrewnych: od znanego z właściwości bakteriobójczych propolisu przez rozmaite wyroby z wosku, po prawdziwy rarytas smakoszy - miody pitne.


Tradycyjnie w ramach kiermaszu będzie można  zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane ozdoby, ekologiczne zabawki czy ozdobne naczynia ceramiczne.


Agnieszka Jezierska – Chalicka


Zobacz też:

Podbieranie miodu

Jaki miód jest dobry

Jaki miód wybrać

Barcie i bartnicy

Ginące zawody\pszczelarstwo

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263