wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-07-12 Miodobranie 2016

Pragnąc przypomnieć dawne zwyczaj pszczelarskie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz kolejny zaprosiło miłośników mazowieckiego folkloru na imprezę plenerową „Miodobranie w skansenie”.

 

Zwiedzający przyjrzeli się z bliska sposobom pozyskiwania produktów pszczelich – odymiania owadów, podbierania miodu, odsklepiania wosku, wirowania plastrów i zakładania węzy do ramek. Prócz tego poznawali obyczaje pszczół i specyfikę pracy w pasiece.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Wirowanie miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W arkana tej niełatwej sztuki wprowadzali ich prawdziwi pszczelarze Wojciech Piotrkowski z Gospodarstwa Pasiecznego w Żurominie i Tomasz Paprocki z Koła Pszczelarzy w Sierpcu.

 

Turyści mogli posmakować też różnych rodzajów patoki prosto z plastra po to, by wybrać te najsmaczniejsze.

 

Pokazy zapomnianych zajęć gospodarskich w polu i zagrodzie dawały zwiedzającym poczucie uczestniczenia w życiu wsi sprzed stu lat.

 

W chałupach przygotowano dla nich prezentacje pracy na warsztacie tkackim, wykonywania papierowych klapoków, które potem zdobiły wnętrza izb, wyrabiania powrozów na kołowrotku powroźniczym, szycia kap na łóżeczka dziecięce na wiekowej maszynie do szycia firmy „Singer”, czy wirowania śmietany w centryfudze w celu jej oddzielenia od mleka.

 

Wielu z zainteresowaniem odwiedzało także warsztaty wiejskich rzemieślników i twórców. Rzeźbiarz, plecionkarz, szewc i kowal opowiadali o swojej pracy oraz prezentowali dawne narzędzia typowe dla swojej profesji.

 

Również na najmłodszych czekało wiele atrakcji. W izbie szkolnej z lat 20-tych poprzedniego stulecia brały udział w wyjątkowej lekcji, uczyły się tworzyć z węzy pszczelej i konopnego sznurka prawdziwe woskowe świece.

 

W jednej z zagród prały w balii i maglowały z pomocą drewnianego magla bieliznę, a w stodole nieopodal wiatraka szukały odpowiedzi na pytanie „Jak to ze zbożem było?”, młócąc kłosy cepami, odwiewając ziarno i mieląc je w żarnach.

 

Letnie imprezy plenerowe w skansenie dla niejednej osoby kojarzą się ze smakiem naparu ze świeżej mięty i kawy zbożowej. Napoje zapewniały odwiedzającym wytchnienie i dodawały sił podczas zwiedzania ekspozycji.

 

Ta gościna u zielarki sprzyjała rozmowie i poznawaniu właściwości ziół, które przed wiekiem odgrywały niezwykle ważną rolę w zabiegach leczniczych i życiu społeczności wiejskiej.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Zbiór kwiatu lipy

2. Scenki Grupy Rekonstrukcyjnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolorytu i autentyczności muzealnej wsi dodawała obecność Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Ubrani w tradycyjne typowe dla polskiej wsi z końca XIX wieku stroje pasjonaci odtwarzali codzienne radości i smutki chłopstwa polskiego.

 

Podczas imprezy nie mogło również zabraknąć akcentu muzycznego. W dworze ziemiańskim usłyszeć można było dzieła muzyki filmowej i klasycznej odgrywane na zabytkowym fortepianie przez Radosława Żuchińskiego, absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu.

 

Dużą uwagę uczestników wydarzenia przyciągnął koncert folklorystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Łódź. Artyści przygotowali wiązankę tańców ludowych i pieśni regionalnych.

 

Nieco inne podejście do folkloru zaprezentował Witold Janiak Trio. Muzycy odwiedzili już Muzeum w roku 2015 przy okazji nagrywania materiału do płyty „Zagrajcie swoją muzykę…”. To właśnie utwory z tego albumu usłyszała publiczność.

 

Nietypowe jazzowe aranżacje tradycyjnych melodii stanowiły dla niektórych zaskoczenie, udowadniając jednak, że muzyka nie zna granic formy i stylu.

 

Wielką popularnością cieszyły się stoiska wystawców podczas kiermaszu produktów pszczelich, rękodzieła, swojskiego jadła i wyrobów regionalnych. Dla niektórych była to niepowtarzalna okazja, by zrobić zapasy miodu na cały nadchodzący rok.

 

Jak wiadomo nie ma on daty ważności, a poszczególne wytwory pszczół stanowią doskonały lek na przeziębienia i wspomagają leczenie wielu chorób organów wewnętrznych, alergii oraz problemów skórnych.


7 sierpnia odbędą się „Żniwa w skansenie”. Pokazy koszenia zbóż kosami, sierpami i kosiarkami konnymi, wiązania snopów i młócenia, warsztaty dla dzieci, kiermasz pieczywa oraz koncerty zespołów folklorystycznych stanowią do tego najlepszą zachętę.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Podbieranie miodu

Barcie i bartnicy

Świeca z węzy

Jaki miód wybrać

Jaki miód jest dobry

Ginące zawody\pszczelarstwo

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 


MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263