wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-08-29 Wykopki 2016

Czas zaorać rżysko i pomyśleć o wykopkach. W sierpeckim skansenie odbędą się one 4 września w godz. 10.00 – 18.00. Główną atrakcją imprezy będą liczne pokazy tradycyjnych metod zbioru ziemniaków: wykopywanie przy pomocy motyk, zbiór ziemniaków przy pomocy kopaczki konnej, czy też sortowanie bulw ziemniaczanych.

 

Nie zabraknie też pokazów orki konnej i bronowania. Wszystkie prace polowe zaprezentowane zostaną w naturalnej scenerii, czyli na polach nieopodal zagród.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kppanie ziemniaków

2. Sortowanie ziemniaków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spacerując po terenie ekspozycji będzie można zobaczyć dawne maszyny rolnicze, takie jak kopaczka konna, czy sortownik, przy pomocy których na polach odbędą się zbiory jesiennych plonów.

 

W związku  z tym, że dawniej jesienne prace wykonywano nie tylko na polach, inscenizacje w ramach imprezy będą odbywać się także w izbach wiejskich i na podwórkach.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Sortownik do ziemniaków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden z gospodarzy zachęci do udziału w  kręceniu powrozów, inny zaangażuje do międlenia i rafowania lnu, w kolejnej będzie można obejrzeć mechaniczne gręplowanie wełny.

 

Pokazom nadano charakter otwarty, wobec czego każdy uczestnik imprezy będzie mógł zmierzyć się z jesiennymi zajęciami wiejskimi.

 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kopaczka konna

2. Pieczenie ziemniaków

3. 4. Pokazy Grupy Rekonstrukcyjnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie lada atrakcją będzie strzyżenie owiec, które dawniej było nieodłącznym elementem prac jesiennych.

 

Ponadto będzie można spotkać dawnych rzemieślników wykonujących zapomniane już dziś zawody; szewca i wikliniarza, a w kuźni na gości oczekiwać będzie kowal.

 

Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano pokazy interaktywne z cyklu „Jak to ze zbożem było?”, w ramach których każdy będzie mógł zmierzyć się ze sztuką mielenia ziarna w żarnach, czy młócenia cepami.

 

W izbie lekcyjnej sprzed ponad pół wieku dzieci zasiądą w ławkach, by pod kierunkiem instruktora wykonać ozdoby ze słomy.

 

Muzealna wieś będzie tętnić życiem także dzięki licznym inscenizacjom przybliżającym codzienność wiejskiej społeczności w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.


Przy okazji imprezy wieńczącej sezon Muzeum nie zapomina także o smakoszach jesiennych przysmaków. Specjalnie z myślą o nich przygotowano inscenizacje połączone z degustacją owoców, warzyw i ziół pochodzących z muzealnych ogródków i sadów.

 

Wyjątkowo smakowicie zapowiadają się pokazy kiszenia kapusty, czy ogórków, ale także wyciskania soku z pomidorów czy ubijania masła w kierzance połączonego z degustacją z wiejskim chlebem i dżemem.

 

Na spragnionych czekać będzie wyborna kawa zbożowa i orzeźwiająca woda z miętą.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kiszenie kapusty

2. Kiszenie ogórków


 

 

 

 

 

 

 

 

 

O godzinie 14.00 ucichnie gwar jesiennej krzątaniny, bowiem w urokliwym drewnianym kościele z Drążdżewa zostanie odprawiona msza święta w intencji rolników.


Na scenie amfiteatru wystąpi  Zespół Pieśni i Tańca TRAMBLANKA z Opoczna z programem przybliżającym barwny opoczyński folklor oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca, która wykona repertuar z pogranicza muzyki marszowej i rozrywkowej.


Zainteresowanie zwiedzających wzbudzi zapewne wiejski kram, w ramach którego odbędzie się sprzedaż owoców, warzyw i zwierząt  z upraw i hodowli Muzeum.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Muzealny kram z warzywami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Królować będą oczywiście ziemniaki, ale będzie można nabyć także pokaźne słoneczniki czy dorodne dynie i cebule, a nawet zwierzęta hodowlane, takie jak kaczki, kury, perliczki i króliki.


Na kiermaszu rękodzieła będą piętrzyć się  nietuzinkowe dekoracje i oryginalne zabawki. Będzie tu można nabyć ręcznie wykonywane ozdoby z masy solnej, drewna, filcu czy szkła.

 

Na smakoszy regionalnych potraw będą czekać potrawy regionalne przyrządzone z ziemniaków a także szeroka gama innych dań serwowanych na stoikach gastronomicznych.

 

Kluski ziemniaczane z okrasą lub domowym bigosem czy babka ziemniaczana, zadowolą gusta nawet najbardziej wymagających gości. Smakiem ziemniaczanych frykasów czy kiełbasek można rozkoszować się także przy ognisku płonącym na zielonej polanie.
 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz także:

Kopanie ziemniaków

Okrężne po wykopkach

Zwyczaje i obrzędy\życie codzienne\zajęcia gospodarskie\wykopki

Gręplowanie wełny

Ginące zawody\tkactwo

Strzyżenie owiec

Wyplatanie koszyka

Ginące zawody\plecionkarstwo

 

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263