Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-12-23 Strój Kurpie Zielone
Z cyklu ENCYKLOPEDIA STROJU LUDOWEGO. Strój kurpiowski Puszczy Zielonej (północno-wschodnie Mazowsze). Określenie Kurpie dla ludności ma charakter przezwiskowy. Wywodzi się od nazwy plecionych z łyka łapci (kurpi).
Ludzie tak nazywani zamieszkiwali dwie puszcze (Zieloną i Białą). Puszczę, leżącą bardziej na północy, nazywano Zieloną.
Do XVI w. tereny te były pustkami osadniczymi, a eksploatacją bogactw zajmowali się dorywczo bartnicy, myśliwi, smolarze, rybacy mieszkający poza jej granicami.
Osadnictwo stałe rozwijało się tam stopniowo i dopiero z czasem podstawą bytu, mimo nieurodzajnych gruntów, stało się rolnictwo.
STRÓJ KOBIECY
Nakrycia głowy
Dziewczęta nosiły tzw. czółko czyli rodzaj wysokiej przepaski z tektury oklejonej czarnym aksamitem. Po jego lewej stronie mocowano bukiet sztucznych kwiatów i pęk zwisających aż do pasa wstążek. Czółko ściśle opasywało głowę i przysłaniało część czoła dziewczyny.
Nakryciem głowy mężatek były wiązane na karku w formie czapeczki jasne, płócienne, chustki w drobne jednobarwne wzory. W okresie międzywojennym modnymi stały się chustki białe, płócienne haftowane w naturalistyczne motywy kwiatowe.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1. Marysia leśniczanka (w uroczystym stroju weselnym),
Z kurpiowskich borów. Szkice, opowiadania, obrazy i gadki, Adam Chętnik, Lwów 1930 r.
2. Typy ludowe z Myszyńca (kobieta w chustce), pocztówka, Nakładem Stanisława Winiarskiego w Warszawie, 1903 r.
3.Kobieta w chustce, Puszczanie Przasnyscy, Przyczynek do charakterystyki antropologicznej Kurpiów, Aleksander Maciesza, Warszawa-Lwów, 1923 r.
Koszula
Miała krój przyramkowy. Szyta była z lnianego płótna samodziałowego. Na przyramkach, półokrągłym kołnierzyku i mankietach zdobiły ją rzędy białej stebnówki.
W okresie międzywojennym modnymi stały się wyszycia w kolorze niebieskim i czerwonym, a brzegi kołnierzyka i mankietów zaczęto zdobić koronką szydełkową.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
Koszula z kołnierzykiem
Gorset + Kaftan
Gorset to najważniejsza część stroju przywdziewana pierwotnie przez panny. Obecnie jest noszony niezależnie od stanu cywilnego kobiety. Był dopasowany w talii, a poniżej niej lekko rozkloszowany. Szyto go najczęściej z gładkich tkanin. Jego krawędzie lamowano wstążką o kontrastowym, w stosunku do gorsetu kolorze.
Kaftan nosiły raczej kobiety zamężne. Szyty był z gładkich, błyszczących, ciemnych tkanin fabrycznych. Miał proste plecy i luźne przody, dół w części tylniej lekko półkolisty, nie posiadał kołnierzyka, a jego wycięcie pod szyją lamowano wąską oszewką.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1. Wykrój gorsetu
a - przód (skroić dwa razy); b/1, b/2 – plecy, rys. Elżbieta Piskorz-Branekova.
2. Kobieta w gorsecie, Puszczanie Przasnyscy, Przyczynek do charakterystyki antropologicznej Kurpiów, Aleksander Maciesza, Warszawa-Lwów, 1923 r.
3. Kobieta w kaftanie, Na Mazowszu, Kazimierz Saysse-Tobiczyk. Warszawa, 1964
4. Kobieta w kaftanie, Puszczanie Przasnyscy, Przyczynek do charakterystyki antropologicznej Kurpiów, Aleksander Maciesza, Warszawa-Lwów, 1923 r.
Spódnice
Na Kurpiach, gdzie tkactwo było bardzo rozwinięte, sięgające prawie do kostek, spódnice szyto z różnorodnych tkanin samodziałowych. Mogły być one gładkie, pasiaste lub kraciaste.
Na ich wykonanie przeznaczano pięć kawałków tkaniny, każdy o szerokości ok. 70 cm całość układano w drobne fałdki (przód był prawie gładki) i wszywano w pasek.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1. Spódnica
2. Wieśniaczki z Myszyńca, pocztówka, Nakładem Stanisława Winiarskiego w Warszawie, 1903 r.
3. Kurpie, Władysław Boratyński, pocztówka, 1934 r.
|
Zapaska
Szyta była z samodziałowych tkanin pasiastych, takich samych jak używane na spódnice. Jej brzegi początkowo były bez ozdób.
Po pierwszej wojnie światowej pojawiły się na nich obszywki ze wstążki oraz szydełkowe koronki. W okresie międzywojennym dziewczęta zaczęły nosić zapaski całe z płótna bawełnianego rozszywane szydełkowymi wstawkami.
STRÓJ MĘSKI
Nakrycie głowy
Najpopularniejszym nakryciem głowy był brązowy kapelusz z wełnianego wojłoku, tzw. grzybek (przypominał odwrócony, w połowie obcięty grzyb). Jego główkę ozdobiono wstążką.
Arch. Elżbieta Piskorz-Brankova
Mieszkańcy Dylewa, pow. Ostrołęka, fot. F. Malinowski w Ostrołęce, 1890 r.
Koszula
Była szyta z lnianych tkanin samodziałowych i miała krój przyramkowy, pod szyją niewielki, wykładany kołnierzyk ozdobiony skromnym haftem w kolorze czerwonym, białym, niekiedy niebieskim. Rękawy koszuli były proste, wszyte w wąski mankiet.
Fot. Archiwum Elżbita Piskorz-Branekova
Kaftan męski
Sukmany
Szyto z samodziałowego sukna w naturalnym kolorze wełny (brązowej lub siwej). Miały one krój kontuszowy, ich górna część przylegała do figury, dolna była szeroka i fałdzista.
Ilość fałd świadczyła o zamożności, najskromniejsze posiadały ich 12, te noszone przez najzamożniejszych niekiedy aż i cztery razy więcej.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
|
Spodnie
Miały bardzo prosty krój, na letnie przeznaczano lniane samodziały, na zimowe sukna siwe lub brązowe takie jak te, z których szyto sukmany.
1. Wykrój spodni
a - przód (skroić dwa razy), b - tył (skroić dwa razy); c - kliny; d – pasek, rys. Elżbieta Piskorz-Branekova.
2. Stary Pabich z Kadzidła ze swemi kijami, Z kurpiowskich borów. Szkice, opowiadania, obrazy i gadki, Adam Chętnik, Lwów
Elżbieta Piskorz-Branekova
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )