wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-04-24 Konkurs gotowania

Zapomniane, nieużywane od wielu lat przepisy kuchenne babć czy prababć mają okazję znów zaistnieć w ramach konkursu kulinarnego „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka”, organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Jedna z potraw konkursowych - pasztet z żurawiną

2. Jedna z potraw konkursowych - pierogi z okrasą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rywalizacja od wielu lat towarzyszy imprezie kulinarnej „Gotowanie na polanie”, która odbywa się na terenie skansenu w pierwszą niedzielę maja.

 

Propozycja udziału w konkursie jest skierowana do wszystkich entuzjastów dawnej sztuki kulinarnej. Jej celem jest kultywowanie tradycji kulinarnych regionu Mazowsza, popularyzacja tradycyjnych receptur i potraw.


Smakowite kołduny, wyśmienity sybirak, aromatyczna grzybowa na zakwasie, czy tradycyjna pigwówka i cytrynówka …. Już same nazwy pobudzają wyobraźnię i apetyt.

 

Zadanie konkursowe polega na przyrządzeniu i zaprezentowaniu tradycyjnej potrawy spożywanej niegdyś na Mazowszu.

 

Do udziału w konkursie muzeum zaprasza zarówno profesjonalnych producentów produktów tradycyjnych i regionalnych, jak również  amatorów sztuki kulinarnej.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Jedna z uczestniczek konkursu

2. Potrawy konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To propozycja zarówno dla regionalnych kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i przedstawicieli firm, jak również do osób indywidualnych.

 

Muzeum liczy szczególnie na receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, choć wszystkie tradycyjne potrawy mazowieckie są mile widziane.

 

Aby wziąć udział w rywalizacji wystarczy zadeklarować swój udział poprzez zgłoszenie co najmniej 1 potrawy w dniu 7 maja 2017 r. do godz. 10.00 w jednej z kategorii: zupa, danie jarskie, potrawa mięsna, przekąska, deser, napój.

 

Do konkursu można zgłosić tylko potrawy oferowane na własnym stoisku w ramach kiermaszu towarzyszącego imprezie plenerowej „Gotowanie na polanie”.

 

Dzięki temu danie jarskie, zupa czy deser, które zdobędą największe uznanie Jury i główną nagrodę w konkursie, będą dostępne dla wszystkich uczestników imprezy.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Potrawy konkursowe

2. Uczestnicy konkursu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do konkursu można zgłosić kilka potraw (każdą w innej kategorii). W przypadku zgłoszenia więcej niż 2 potraw organizator zapewnia nieodpłatnie stoisko wystawiennicze (zadaszenie, stół i ławkę).

 

Ponadto, uczestnicy konkursu w dniu imprezy mają zapewniony nieodpłatny wstęp na teren skansenu. 

 

Wszystkie zgłoszone do rywalizacji potrawy oceni Komisja Konkursowa, w skład której wejdzie przedstawiciel muzeum oraz  cztery osoby wyłonione drogą losowania spośród zwiedzających.

 

Komisja oceni zarówno wygląd, smak, jak również prezentację, czyli sposób podania potrawy.

 

W każdej kategorii Jury przyzna jedną nagrodę główną. Autorzy nagrodzonych potraw otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które mogą okazać się pomocne podczas promowania własnej działalności kulinarnej.


Agnieszka Jezierska- Chalicka

 

Zobacz też:

Pigwówka na polanie

Gotowanie na polanie

Potrawy mazowieckie

Sołtys gotuje

Muzea i skanseny\sierpc-muzeum wsi mazowieckiej 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263