wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-04-20 Gotowanie na polanie

Na zakończenie majówki, w niedzielę 3 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do wspólnej uczty w ramach imprezy plenerowej „Gotowanie na polanie”. To prawdziwe święto kulinariów, które z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności.

 

Na zwiedzających czekać będą liczne atrakcje i niespodzianki, a przede wszystkim wyśmienita zabawa.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Smakowanie chleba z masłem własnoręcznie ubitym

2. Centryfuga - oddzielanie śmietany od mleka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoby chętne do spróbowania sił przy kotle i wazówce organizatorzy zaproszą do wspólnego gotowania zupy. Przewidziane są także konkursy z nagrodami, w których mogą wziąć udział nawet całe rodziny.

 

Kto w najkrótszym czasie pozbawi skórki ziemniaki? Komu szybciej uda się posiekać natkę pietruszki? Pomysłów na kuchenne rywalizacje organizatorzy mają wiele, a od uczestników oczekują jedynie dobrego humoru!


Głównym punktem programu imprezy jest tradycyjnie konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką” popularyzujący tradycje kulinarne Mazowsza.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Potrawy konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do udziału w rywalizacji muzeum zaprasza zarówno profesjonalnych producentów produktów tradycyjnych i regionalnych, jak również  amatorów i entuzjastów sztuki kulinarnej.

 

Dania będę oceniane w kilku kategoriach, a mianowicie: danie jarskie (np.: paszteciki, kluski, krokiety, pierogi, kasze, knedle) potrawa mięsna (np.: gulasze, bigosy, klopsy, gołąbki), przekąska (np.: kiełbasy, kaszanki, smalce, szynki, sery, galarety, galantyny, pasztety), deser oraz napój.

 

Organizatorzy liczą szczególnie na dania przyrządzane według wieloletnich receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, choć wszystkie tradycyjne potrawy mazowieckie są mile widziane.

 

Oceniany będzie zarówno wygląd, smak, jak również prezentacja, czyli sposób podania potrawy. Wszystkie zgłoszone do rywalizacji dania oceni Komisja Konkursowa, w skład której wejdą miedzy innymi osoby wyłonione drogą losowania spośród zwiedzających.

 

Do obowiązków zaszczytnego Jury należeć będzie bardzo przyjemne zadanie, a mianowicie degustacja oraz ocena potraw konkursowych. Atrakcyjności konkursowi dodaje fakt, iż wszystkie potrawy konkursowe będzie można nabyć na stoiskach wystawców. A tym samym danie jarskie, zupa czy deser, które zdobędą główną nagrodę w konkursie, będą na wyciągnięcie ręki.


Ale wraz z konkursem kulinarnym nie wyczerpuje się wachlarz atrakcji przygotowanych na pierwszą niedzielę maja. Podczas imprezy „Gotowanie na polanie” scena amfiteatru należeć będzie do orkiestr dętych.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Orkiestra dęta

2. Prezentacje zespołów pieśni i tańca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O godz. 13.00 wystąpi Orkiestra Dęta OSP Joniec, a o godz. 16.00 zwiedzający wysłuchają koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Skępe. Żywiołowa muzyka o charakterze marszowym i rozrywkowym, barwne stroje z pewnością ucieszą oko i ucho zwiedzających.


Podczas niedzielnej imprezy plenerowej nie zabraknie też pokazów rzemiosła i rękodzieła, które będą prezentować inscenizatorzy oraz twórcy ludowi.

 

Pokaz ubijania masła w kierzance połączony z degustacją, pokaz przędzenia wełny na kołowrotku, pokaz wycinania firanek z papieru, szewstwa czy wikliniarstwa – to tylko nieliczne spośród prezentowanych podczas „Gotowania na polanie”.

 

W przeważającej liczbie wymienionych pokazów mogą uczestniczyć zwiedzający i wykonywać konkretne czynności towarzyszące życiu naszych przodków.


Począwszy od pierwszej niedzieli maja, w zabytkowym XVIII – wiecznym kościele z Drążdżewa, wierni będą mogli uczestniczyć w Mszy świętej odprawianej o godzinie 14.00.


Kiermasz produktów regionalnych będzie dużą atrakcją dla osób ceniących sobie naturalne i tradycyjne jedzenie. Na stoiskach  będzie można degustować oraz zaopatrzyć się w produkty ekologiczne i tradycyjne, a także wyroby lokalnego rękodzieła i artykuły artystyczne, m.in.: rzeźby, ceramikę, biżuterię, ręcznie wykonywane świece i wiele innych.

 

Tradycyjne dania z różnych regionów Mazowsza, przygotowywane w domowych wędzarniach wędliny, świeże pieczywo produkowane według rodzinnych receptur, wyroby cukiernicze, miody i produkty pszczele, przetwory z owoców i warzyw, a nawet piwa smakowe i nalewki – dla każdego coś miłego….

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Stoiska piwne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez cały dzień na polanie palić się też będzie ognisko, umożliwiające pieczenie kiełbasek.

 

Na amatorów jazdy konnej czekać będą przejażdżki bryczką oraz w siodle.

 

Agnieszka Chalicka-Jezierska

 

Zobacz też:

Reymontowska majówka

Skansen w Sierpcu

Gotowanie na polanie

Dworek w Sierpcu

Park dworski

Imprezy w Sierpcu


MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263