wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-05-22 Gotowanie na polanie

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obyła się prawdziwa biesiada. Na „Gotowanie na polanie” zjechali się nie tylko smakosze, ale i twórcy mazowieckiej kuchni regionalnej. Ogromnym powodzeniem cieszyła się grochówka z kuchni polowej, naturalny chleb ze smalcem, pyszne bułki, ciasta i ciasteczka, pierogi, kluski kartoflane, bigosy, domowe wędliny oraz nalewki i miody pitne.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kuchnia polowa 2. Wyroby twórców kuchni regionalnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już od 10 lat najważniejszym punktem imprezy jest konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką. Pozwala odkryć potrawy nieznane w innych regionach kraju.

 

Tegoroczny konkurs miał charakter otwarty. Każdy, kto lubi gotować i posiada przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, miał szansę zaprezentować swoje umiejętności.

 

Prezentowały się więc koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne oraz producenci produktów tradycyjnych. Liczył się nie tylko smak przyrządzonych dań, ale również sposób ich podania. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu gospodarstwa domowego.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Zwiedzający mogli posmakować piwa regionalnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale „Gotowanie na polanie” było też okazją do pokazania zwiedzającym codziennego życia wsi mazowieckiej. Wystawy odbywały się w dworze szlacheckim i dziesięciu zagrodach z końca XIX i początku XX wieku.

 

Zwiedzający mieli szansę przyjrzeć się pokazom rzemiosła i rękodzieła ludowego: kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa, tkactwa, papieroplastyki, szewstwa.

 

Fot. Archiwum własne

Pokaz plecionkarstwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wiejskiej izbie szkolnej odbywały się lekcje kaligrafii a na podwórku szkolnym – dawne zabawy wiejskie.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje tradycyjnych zajęć gospodarskich: wyrobu masła, przędzenia wełny na kołowrotku, wirowania śmietany za pomocą centryfugi a także wiosennych prac polowych (orki konnej, bronowania i siewu).

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Można było poróbować chleba z dopiero co ubitym masłem

2. Wirowanie śmietany w centryfudze

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Na scenie skansenowskiego amfiteatru wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki., który zaprezentował tańce narodowe, i znane przyśpiewki ludowe, między innymi: „Jadą goście jadą”, „Idzie dysc”, „Głęboka studzienka”.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Zespół Pieśni i Tańca Wisła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed karczmą skoczne tańce przygrywała Kapela Pana Jacka.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Potrawy mazowieckie http://wiano.eu/article/1009

Centryfuga http://wiano.eu/article/1174

Jak zrobić masło http://wiano.eu/article/459

Przepis na masło http://wiano.eu/article/561

Warsztat szewski http://wiano.eu/article/1176

 

 


MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263