Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-11-23 Skansen w Sierpcu
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zostało uznane przez miesięcznik National Geographic Traveler jako jeden z siedmiu cudów Polski w tegorocznej edycji plebiscytu. Muzealnikom udało się odtworzyć obraz dawnej wsi północno-zachodniego Mazowsza.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Zagroda z Ostrowa
1. Snopki żyta ułożone w dziesiątki
2. Malowniczy wiejski ogródek
Atmosferę XIX wiecznej wsi poczujemy zwłaszcza wtedy, gdy zagrody tętnią życiem podczas imprez folklorystycznych.
W programie imprez są pokazy ginących zawodów oraz dawnych prac gospodarskich. Starsi przypominają sobie jak to dawniej było, młodsze pokolenia uczestniczą w zajęciach, aktywnie poznając historię wsi, jej trud w walce o przeżycie.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Szatkowanie kapusty
2. Kopanie ziemniaków na polu
Muzealnicy zebrali kilkadziesiąt obiektów architektury drewnianej: zagrody chłopskie, karczmę, kuźnię, olejarnię, wiatrak i drewniany kościółek. Pierwsze ekspozycje były udostępnione do zwiedzania w 1985 r.
Fot. Archiwum muzeum i własne
1. Studnia - żuraw
2. Kapliczka Matki Boskiej Łąkowskiej
3. Piwniczka ziemna
Stoją tam również kapliczki przydrożne, gołębniki, studnie, brogi i ziemne piwnice. Wiele uroku dodają skansenowi uprawiane pola, ogródki, sady, a także hodowane tutaj kury, kaczki, kozy, owce czy konie.
Fot. Archiwum własne
1. Indyki
2. Owce
3. Gęsi
4. Kury
Zagrody są usytuowane w układzie tzw. rzędówki – czyli stoją rzędem wzdłuż drogi. Zgodnie z tradycją starsze zagrody zostały posadowione szczytem do drogi, te z okresu późniejszego stoją wzdłuż niej dłuższym bokiem.
Fot. Archiwum własne
1. Zagroda z Czermna, stojąca szczytem do drogi
2. Zagroda z Jonnego, stojąca wzdłuż drogi
W starszych chatach sień dzieli budynek na dwie nierówne części. W tej większej z izbą i alkierzem mieszkał gospodarz, węższą izbę z komorą zajmowali starsi członkowie rodziny lub komornik.
Malownicze pejzaże i obiekty docenili filmowcy. Tu realizowano obrazy do takich filmów jak Ogniem i Mieczem, Pan Tadeusz, Szwadron, Gdzieśkolwiek jest jeśliś jest. Kręcone były też odcinki programów kulinarnych Kuchnia z okrasą i Podróże kulinarne.
Wędrując po skansenie warto zajrzeć do karczmy Pohulanka. Pochodzi ona z XVIII wieku. Do Sierpca przeniesiono ją z Sochocin koło Płońska. To właśnie Pohulanka była karczmą Jankiela w Panu Tadeuszu Andrzeja Wajdy.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Dzieci z Marzanną przed karczmą Pohulanką
Bardziej wyrafinowani zwiedzający mogą przyjrzeć się konstrukcjom ścian chałup. Budowane były z drewnianych bali ok. 16 cm grubości. Łączone były sposobem sumikowo-łątkowym.
Krótsze bale nazywano sumikami. Wpuszczano je - obrobionymi w odpowiedni sposób - końcami w pionowe słupy, zwane łątkami. Bale w ścianach łączono ze sobą za pomocą drewnianych kołków.
Fot. Archiwum własne
Chałupa szewca
Ściany w narożach łączono na dwa sposoby: na tzw. rybi ogon (z ostatkami i bez ostatków, czyli z wystającymi końcami belki lub bez) lub w słupy.
Wewnątrz ściany obrzucano grubą warstwą zaprawy glinianej, a potem je bielono, z zewnątrz uszczelniano je m.in. mchem i gliną. Przed nadejściem zimy ściany domów gacono tzn. ocieplano je słomą, liśćmi lub igliwiem.
Konstrukcja budynków posadowiona była na kamiennych podmurówkach: kamieniach polnych wiązanych gliną lub zaprawą wapienną.
Dachy budynków były pokrywane słomą, którą kładziono na drewnianą konstrukcję w kształcie litery A nazywaną fachowo krokwiowo-jętkową. Połacie dachów były płaskie, jedynie na rogach w dachach czterospadowych i naczółkowych znajdowały się charakterystyczne schodki.
Liczba budynków w zagrodzie była uzależniona od wielkości gospodarstwa. Najmniejsze składały się z chałupy i budynku gospodarczego. W większych – zamożniejszych – znajdowały się dwa budynki dla zwierząt. Pierwszy to obora i stajnia dla koni, druga - chlew dla świń i kurnik dla drobiu.
Oprócz budynków inwentarskich (dla zwierząt) stawiano stodoły. W zamożniejszych gospodarstwach budowano też maneże, torfiarnie, stajnie, wozownie, spichlerze.
Chałupy i obiekty gospodarcze są w pełni wyposażone. Znajduje się tam sprzęt gospodarstwa domowego oraz maszyny i urządzenia, które wykorzystywano do pracach w polu i w obrębie domostwa.
Fot. Archiwum własne
2. Wiejska szkoła
3. Wirówka do miodu we wnętrzu chaty
4. Warsztat tkacki we wnętrzu chaty
Poza zagrodami w skansenie znajduje się zespół dworski. To fragment przedwojennego majątku Bojanowo, które niegdyś liczyło sobie 57 ha. Ocalały jedynie: murowana stodoła, fragment wielofunkcyjnego budynku gospodarczego i resztki drzewostanu okalającego budynek mieszkalny.
Fot. Archiwum własne
Dworek z Bojanowa
1. Front
2. Tył budynku
Wnętrze dworku
1. Przejście do kuchni
2. Miejsce wypoczynku w salonie
Budynki zostały wyremontowane i przystosowane do potrzeb muzeum. Na miejscu dawnej willi, w latach 80-tych XX wieku wybudowano dworek według projektu typowych mazowieckich dworków z XIX wieku.
I oczywiście jak to dawniej na wsiach bywało nie mogło zabraknąć kuźni. Ta w skansenie została zbudowana w 1914 r. i przeniesiona z Żuromina. Zgromadzono w niej kompletne wyposażenie. Jednakże elementy te zostały zebrane z różnych kuźni istniejących jeszcze do niedawna na terenie Mazowsza.
Zobacz też:
Wykopki w Skansenie http://wiano.eu/article/1834
Wykopki w Skansenie http://wiano.eu/article/1825
Jubileusz Sierpca http://wiano.eu/article/1220
Dworek w Sierpcu http://wiano.eu/article/1215
Kulig w Sierpcu http://wiano.eu/article/710
Żniwa w skansenie http://wiano.eu/article/1171
Miodobranie http://wiano.eu/article/1744
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )