wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-09-05 Wykopki w Sierpcu

Za nami kolejna impreza plenerowa organizowana przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu „Wykopki w skansenie”.  Dzięki prezentacjom prac gospodarskich uczestnicy poczuli się jakby przenieśli się do wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX wieku.

 

Na skansenowskich polach kopano i zbiorano ziemniaków z wykorzystaniem autentycznych narzędzi – kopaczki konnej i motyk. Goście pomagali zbieraczom i napełniali wiklinowe kipy.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Koparka konna

2. Ręczne kopanie ziemniaków przy pomocy motyki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziemniaki następnie były poddawane sortowaniu: na te przydatne do spożycia oraz „sadzeniaki”.

 

Po zbieraczach w pole wychodzili oracze, którzy wzruszali rolę pługiem i równali za pomocą bron.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Sortowanie ziemniaków

2. Oranie ziemi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przemierzając wieś można było spotkać kowala, plecionkarza i szewca, a w zagrodach zobaczyć pokazy dawnych prac gospodarskich – tkactwa, czesania wełny szczotkami i gręplarnią (specjalną maszyną do czesania wełny), przędzenia wełny na kołowrotku, młócenia lnu, kręcenia powrozów i ostrzenia kół młyńskich.

 

Zobacz też:

Obróbka lnu http://wiano.eu/article/1260 

Nauka przędzenia http://wiano.eu/article/624

 

 

W jednej z chałup gospodynie prezentowały sposób przygotowania babki ziemniaczanej zwanej „nagusem” lub „bugajem” - popularnej dawnej wiejskiej potrawy.

 

Zwiedzający ze smakiem kosztowali świeżo ubitego masła z wiejskim chlebem, pomagali w kiszeniu kapusty i smakowali gotowego przetworu, a we dworze delektowali się przetworami owocowymi. Na ognisku piekły się w żarze ziemniaki. Każdy kto chciał mógł ich posmakować.

 

 

Zobacz też:

Kiszenie kapusty  http://wiano.eu/article/1259

Przepis na masło http://wiano.eu/article/561 

 


Muzeum przygotowało Wiejski Kram. Można było kupić warzywa i owoce ze skansenowskich upraw (m.in. marchew, buraki, pietruszkę, cebulę, dynie, ziemniaki, słoneczniki, dawne odmiany jabłek i gruszek), a także królika, kaczkę, kurę czy perliczkę.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Wiejski kram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na scenie amfiteatru wystąpił łowicki Zespół Boczki Chełmońskie z Kocierzewa, a przy karczmie przygrywała Kapela Pana Jacka. Na skansenowskiej polanie wystawcy oferowali produkty rękodzieła, rzemiosła ludowego i tradycyjnej kuchni.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Boczki Chełmońskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W najbliższy weekend 8 i 9 września w skansenie odbędą się  Europejskie Dni Dziedzictwa, prezentującą jesienne prace gospodarskie i polowe. Skansen ożyje. W zagrodach i na polach odbędą się prezentacje prac gospodarskich i polowych z wykorzystaniem autentycznych narzędzi i sprzętów. 

 

Z amfiteatru popłyną dźwięki muzyki ludowej, folkowej, a nawet rozrywkowej.

 

Hasło tegorocznej edycji Dni Dziedzictwa brzmi „Tajemnice codzienności”. Jej celem jest ocalenie od zapomnienia, przywrócenie do życia piękna i niezwykłości dawnych tradycji.

 

Ma przypominać o magii kryjącej się w codziennych czynnościach i przedmiotach. Bowiem każdy, nawet najdrobniejszy przedmiot kryje w sobie jakąś historię.

 

Inicjatywa Europejskich Dni Dziedzictwa zrodziła się 27 lat temu w Hiszpanii. Każdego roku we wrześniu instytucje kultury w wielu miastach udostępniają szerokiej publiczności zabytki i miejsca, które do tej pory były dla nich zamknięte, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, wystawy, odczyty, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych.

 

Wszystko to po to, by uwolnić kulturę oraz sztukę z sal galerii i pokazać, że są one naszą wspólną własnością. Polska już po raz dwudziesty jako jeden z 49 krajów bierze udział w tej akcji.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Europejskie Dni Dziedzictwa

- Kultura Kujaw http://wiano.eu/article/1832

- Kultura łowicka http://wiano.eu/article/1822

Wykopki http://wiano.eu/article/1253

Okrężne po wykopkach http://wiano.eu/article/1247


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263