Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-09-03 Kultura Kujaw
Ogólnopolskie hasło tegorocznych dwudziestych już Europejskich Dni Dziedzictwa zostało zapożyczone z prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu wystawy stałej Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku. 1850-1950.
Fot. Archiwum własne
Fragment wystawy "Tajemnice codzienności"
Fot. Archiwum muzeum
Fragment wystawy "Tajemnice codzienności"
W ramach obchodów tj. 8 września będzie można zwiedzać ekspozycję w towarzystwie pracowników muzeum. Nie są to jedyne atrakcje przewidziane w tym dniu.
Uroczyste rozpoczęcie imprezy z udziałem przedstawicieli władz regionu odbędzie się o godz. 11.00. Chwilę później nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy Tajemnice rodzinnej szafy, ekspozycji złożonej z pamiątkowych przedmiotów znalezionych przez mieszkańców województwa w domowych zakamarkach.
W samo południe, na głównym placu rozegrany zostanie Quiz z wiedzy o regionach etnograficznych obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.
Fot. Archiwum własne
Mapa regionu
Konkurs jest adresowany do mieszkańców i gości województwa kujawsko-pomorskiego. Udział w zabawie zapowiedzieli również przedstawiciele władz z regionu, artyści i dziennikarze.
Chętni mają ostatnią szansę na przesłanie zgłoszenia do czwartku 6 września (szczegóły na www.etnomuzeum.pl).
Wizyta w skansenie będzie okazją do zapoznania się z muzealną wystawą czasową Zofia Stryjeńska – ludowe fascynacje, prezentującą przedstawienia ludu w barwnych i różnorodnych strojach regionalnych.
Fot. Archiwum muzeum
Obrazy Zofii Stryjeńskiej
Jaki dress code kryje się za tą feerią barw i form? Ile waży strój kujawianki? Ciekawość gości zaspokoją muzealne specjalistki.
Niektóre ze strojów można będzie w tym dniu przymierzyć!
Fot. Archiwum muzeum
Przymiarka stroju łowickiego
W trakcie zaplanowanego na ten dzień kiermaszu swoje rzemiosło i wyroby zaprezentują twórcy ludowi województwa. Na ich stoiskach znaleźć będzie można tradycyjną rzeźbę, malowany fajans, a także haft i koronkę.
Jeśli mowa o dziedzictwie niematerialnym, nie może zabraknąć muzyki, tańców i śpiewu. Wśród wielu atrakcji przewidziano występy grup folklorystycznych.
Zespół Kujawy Bachorne z Osięcin wystąpi w barwnym widowisku obrzędowym Wieńcowe u dziedzica, a Swojacy z Baruchowa zaprezentują scenę pt. Kiszenie kapusty.
Koncert da też kapela Katarzynki – młode kontynuatorki wiejskich tradycji muzycznych zaproszą wszystkich do wspólnego tańca. Szczególnym wydarzeniem będzie promocja świeżo wydanej płyty Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, prezentującej archiwalne nagrania pochodzące ze zbiorów MET.
W nawiązaniu do Roku Bolesława Prusa chętni będą mogli odbyć spacer tematyczny Śladami Antka. Podążą także Szlakiem demonologii ludowej pod opieką etnologa.
Pod okiem specjalistów można będzie również poznać mechanizm działania wiatraka i zwyczaje związane z pracą młynarza.
Fot. Archiwum własne
Wiatrak na terenie Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Stodoła w zagrodzie kujawskiej zamieni się w centrum edukacyjne, gdzie zainteresowani dowiedzą się co nieco o pracy nadwiślańskich piaskarzy oraz o dziedzictwie olęderskim w województwie kujawsko-pomorskim.
Ekspozycja z Borów Tucholskich stanie się zagrodą bajek i dawnych zabaw dzieci wiejskich. Starsi znajdą tam kącik urody.
Goszczący w zagrodzie kaszubskiej Klub Studencki POMORANIA przybliży język, zwyczaje i sztukę jej dawnych mieszkańców.
Chętni będą mieli okazję nawet zażyć tabaki!
Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych opowiedzą o niematerialnych wartościach związanych z lasem, w tym m.in. o zwyczajach łowieckich.
Oprócz tego zwiedzający będą mogli zapoznać się z pokazem umiejętności – dziś już często zapomnianego dziedzictwa przodków: kowalstwem, obróbką drewna, garncarstwem, plecionkarstwem, a także sypaniem wzorów piaskiem, wyrobem kwiatów z bibuły i świec z wosku pszczelego.
Przez wieki z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie również wiedzę i umiejętności kulinarne. Apetyt pobudzony przez woń smażonych na palenisku powideł oraz świeżo upieczonego chleba można będzie zaspokoić przy licznych stoiskach z produktami regionalnymi.
Nie zabraknie pachnących wędzarnią wędlin i ryb, świeżo ubitego masła czy smalcu z lubczykiem, rozmaitych przetworów z grzybów, buraków, dyni, róży czy rabarbaru, a na deser – babcinych ciastek oraz chrupkich andrutów.
Pragnienie ugaszą naturalne soki i tradycyjny kwas chlebowy, a smakosze będą mogli skosztować pysznych nalewek.
Na zakończenie imprezy goście wezmą udział w niecodziennym widowisku – obrocie budynku wiatraka.
Marta Domachowska
Zobacz też:
Od Kujaw po Bałtyk http://wiano.eu/article/265
Tajemnice codzienności http://wiano.eu/article/764
Prof. Znamierowska http://wiano.eu/article/1636
Skanden Olęderski http://wiano.eu/article/1349
Pamiątki Kresowian http://wiano.eu/article/1088
Stryjeńska - stroje ludowe http://wiano.eu/article/1666
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )