wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-09-03 Kultura Kujaw

Ogólnopolskie hasło tegorocznych dwudziestych już Europejskich Dni Dziedzictwa zostało zapożyczone z prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu wystawy stałej Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku. 1850-1950

 

Fot. Archiwum własne

Fragment wystawy "Tajemnice codzienności"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy "Tajemnice codzienności"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach obchodów tj. 8 września będzie można zwiedzać ekspozycję w towarzystwie pracowników muzeum. Nie są to jedyne atrakcje przewidziane w tym dniu.


Uroczyste rozpoczęcie imprezy z udziałem przedstawicieli władz regionu odbędzie się o godz. 11.00. Chwilę później nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy Tajemnice rodzinnej szafy, ekspozycji złożonej z pamiątkowych przedmiotów znalezionych przez mieszkańców województwa w domowych zakamarkach.

 

W samo południe, na głównym placu rozegrany zostanie Quiz z wiedzy o regionach etnograficznych obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Fot. Archiwum własne

Mapa regionu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs jest adresowany do mieszkańców i gości województwa kujawsko-pomorskiego. Udział w zabawie zapowiedzieli również przedstawiciele władz z regionu, artyści i dziennikarze.

 

Chętni mają ostatnią szansę na przesłanie zgłoszenia do czwartku 6 września (szczegóły na www.etnomuzeum.pl).


Wizyta w skansenie będzie okazją do zapoznania się z muzealną wystawą czasową Zofia Stryjeńska – ludowe fascynacje, prezentującą przedstawienia ludu w barwnych i różnorodnych strojach regionalnych.

 

Fot. Archiwum muzeum

Obrazy Zofii Stryjeńskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaki dress code kryje się za tą feerią barw i form? Ile waży strój kujawianki? Ciekawość gości zaspokoją muzealne specjalistki.

 

Niektóre ze strojów można będzie w tym dniu przymierzyć!

 

Fot. Archiwum muzeum

Przymiarka stroju łowickiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W trakcie zaplanowanego na ten dzień kiermaszu swoje rzemiosło i wyroby zaprezentują twórcy ludowi województwa. Na ich stoiskach znaleźć będzie można tradycyjną rzeźbę, malowany fajans, a także haft i koronkę.


Jeśli mowa o dziedzictwie niematerialnym, nie może zabraknąć muzyki, tańców i śpiewu. Wśród wielu atrakcji przewidziano występy grup folklorystycznych.

 

Zespół Kujawy Bachorne z Osięcin wystąpi w barwnym widowisku obrzędowym Wieńcowe u dziedzica, a Swojacy z Baruchowa zaprezentują scenę pt. Kiszenie kapusty.

 

Koncert da też kapela Katarzynki – młode kontynuatorki wiejskich tradycji muzycznych zaproszą wszystkich do wspólnego tańca. Szczególnym wydarzeniem będzie promocja świeżo wydanej płyty Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk, prezentującej archiwalne nagrania pochodzące ze zbiorów MET.


W nawiązaniu do Roku Bolesława Prusa chętni będą mogli odbyć spacer tematyczny Śladami Antka. Podążą także Szlakiem demonologii ludowej pod opieką etnologa.

 

Pod okiem specjalistów można będzie również poznać mechanizm działania wiatraka i zwyczaje związane z pracą młynarza.

 

Fot. Archiwum własne

Wiatrak na terenie Muzeum Etnograficznego w Toruniu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stodoła w zagrodzie kujawskiej zamieni się w centrum edukacyjne, gdzie zainteresowani dowiedzą się co nieco o pracy nadwiślańskich piaskarzy oraz o dziedzictwie olęderskim w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Ekspozycja z Borów Tucholskich stanie się zagrodą bajek i dawnych zabaw dzieci wiejskich. Starsi znajdą tam kącik urody.

 

Goszczący w zagrodzie kaszubskiej Klub Studencki POMORANIA przybliży język, zwyczaje i sztukę jej dawnych mieszkańców.

 

Chętni będą mieli okazję nawet zażyć tabaki!

 

Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych opowiedzą o niematerialnych wartościach związanych z lasem, w tym m.in. o zwyczajach łowieckich.

 

Oprócz tego zwiedzający będą mogli zapoznać się z pokazem umiejętności – dziś już często zapomnianego dziedzictwa przodków: kowalstwem, obróbką drewna, garncarstwem, plecionkarstwem, a także sypaniem wzorów piaskiem, wyrobem kwiatów z bibuły i świec z wosku pszczelego.

 

Przez wieki z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie również wiedzę i umiejętności kulinarne. Apetyt pobudzony przez woń smażonych na palenisku powideł oraz świeżo upieczonego chleba można będzie zaspokoić przy licznych stoiskach z produktami regionalnymi.

 

Nie zabraknie pachnących wędzarnią wędlin i ryb, świeżo ubitego masła czy smalcu z lubczykiem, rozmaitych przetworów z grzybów, buraków, dyni, róży czy rabarbaru, a na deser – babcinych ciastek oraz chrupkich andrutów.

 

Pragnienie ugaszą naturalne soki i tradycyjny kwas chlebowy, a smakosze będą mogli skosztować pysznych nalewek.


Na zakończenie imprezy goście wezmą udział w niecodziennym widowisku – obrocie budynku wiatraka.

 

Marta Domachowska

 

Zobacz też:

Od Kujaw po Bałtyk http://wiano.eu/article/265

Tajemnice codzienności http://wiano.eu/article/764

Prof. Znamierowska http://wiano.eu/article/1636

Skanden Olęderski http://wiano.eu/article/1349

Pamiątki Kresowian http://wiano.eu/article/1088

Stryjeńska - stroje ludowe http://wiano.eu/article/1666

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl