wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-07-04 Miodobranie 2017

Podczas „Miodobrania” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu  największym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się pokazy pszczelarstwa. Można było zobaczyć, jakie przemiany dokonały się w tradycji pasiecznej na przestrzeni ostatnich 150 lat.

 

W trakcie tych prezentacji zwiedzający mogli przyjrzeć się odymianiu pszczół, wybieraniu ramek z ula, odsklepianiu z nich wosku, wirowaniu miodu i zakładaniu węzy. Istniała też możliwość spróbowania świeżej patoki i zaopatrzenia się w produkty pochodzące wprost z pasieki.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Odsklepianie miodu z wosku  

2. Smakowanie miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas zwiedzania ekspozycji turyści mogli obejrzeć najczęściej spotykane na terenie Polski typy uli – od kłodowych, przez słomiane koszki, po ule skrzynkowe z ramkami. Uzupełnieniem wiedzy na temat pszczelarstwa była wystawa przedstawiająca dawne narzędzia i sprzęty pszczelarskie.


Muzealna ekspozycja ożyła na nowo, wypełniając się gwarem zajęć gospodarskich. We wnętrzach chałup i w zagrodach turyści mieli okazję przyjrzeć się przędzeniu wełny na kołowrotku, szyciu na maszynie pedałowej i wycinaniu papierowych firanek. Poznawali rzemiosło kowala, snycerza, stolarza, plecionkarza, garncarza i szewca.

 

Zielarka udzielała porad dotyczących leczniczych właściwości roślin i ziół spotykanych na wsi. Gospodynie częstowały napojami z mięty i miodu.

 

Bardzo duże zainteresowanie wzbudził pokaz tłoczenia na gorąco oleju rzepakowego w muzealnej olejarni. Zwiedzający chętnie pomagali  przy prasie do tłoczenia, próbowali świeżo wytłoczonego oleju,  mogli także zaopatrzyć się w ekologiczny olej lniany i rzepakowy. 

 

Dla młodszych miłośników mazowieckiego folkloru świetną zabawą okazały się ręczne pranie i maglowanie bielizny a także ubijanie masła w kierzance, którego później można było posmakować ze świeżym chlebem i miodem. 

 

W jednej ze stodół dzieci brały udział w warsztatach „Jak to ze zbożem było?”, a wiejskiej izbie szkolnej  każde z nich mogło wykonać swoją własną świeczkę z węzy pszczelej.

 

O godzinie 14.00 w muzealnym kościele  została odprawiona uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy. Uczestniczyła w niej liczna w tym dniu brać pszczelarska.

 

Na skansenowskiej drodze można było spotkać barwną gromadę. Tworzyli ją chłopi i młodzież w codziennych strojach wiejskich, dziady, Żydzi, cyganki, drobni szlachcice, przekupki, dzieci w mundurkach szkolnych z początku XX wieku i guwernantki.

 

Dla członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy sceną stała się cała muzealna ekspozycja, zaś ich inscenizacje życia wsi, powszednich swarów i radości jej mieszkańców pozwoliły widzom przenieść się w przeszłość. 


6 sierpnia skansen zaprasza na „Żniwa w skansenie”. Na przylegające do zagród pola wyjdą żniwiarze zaopatrzeni w sierpy i kosy, wyjadą kosiarki konne a może nawet kombajn? Na rżyskach staną stygi.

 

Pojawią się zespoły ludowe w widowiskach dożynkowych, a w chłopskich domostwach będzie można poznać ludowe zwyczaje związane z okresem żniwnym.


Jarosław Asztemborski

Zobacz też:

Jaki miód wybrać

Podbieranie miodu

Barcie i bartnicy

Świeca z węzy

Ginące zawody\pszczelarstwo

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263