wiano.eu
YouTubeFacebook

2018-03-12 Palmy w Rabce Zdroju

60. Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez rabczańskie Muzeum im. Orkana jest jednym z najstarszych konkursów w Polsce. Corocznie bierze w nim udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza przyciąga od wielu lat liczne grono miłośników kultury ludowej.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

Palmy konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Impreza wpływa również na promocję tradycji i folkloru Zagórzan.

 

Tegoroczna edycja odbędzie się 25 marca 2018 r. o godzinie 12:00.

 

Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych bazi jest przekazywana często z pokolenia na pokolenie.

 

Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum. Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone.

 

Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum, gdzie w zabytkowym otoczeniu zostanie rozstrzygnięty  konkurs.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

Palmy konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu.

 

Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne Robcanie i Robcusie, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą.

 

Zobacz też:

Rabczańskie palmy

Rabczańskie palmy

Palmy podlaskie

Palmy lipnickie

Palmy kurpiowskie

Zwyczaje i obrzędy\wielkanoc\niedziela palmowa

Muzea i skanseny/rabka zdrój-muzeum im. orkana

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263