wiano.eu
YouTubeFacebook

2018-04-29 Majówka w Olsztynku

Dawny jarmark to wrzawa i zabawa. Będzie można się o tym przekonać podczas majówki w skansenie w Olsztynku. Wydarzenie rozpocznie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów, w którym udział zapowiedziało ponad 80 wystawców.

 

1-go maja odbędzie się impreza „Jarmark, wrzawa i zabawa" w godz. 10:00-16:00. Muzeum zaprasza na kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów. Swój udział zapowiedziało ponad 80 wystawców.

 

Odbędą się też pokazy kowalstwa, tkania oraz strzyżenia owiec.

 

Z okazji majówki uruchomiony zostanie wiatrak z Wodzian. W 2017 roku została przeprowadzona jego kompleksowa konserwacja.


W programie zaplanowano również warsztaty „Polskie tańce i zabawy tradycyjne”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak to dawniej grywano i tańczono na wsi polskiej oraz zapoznają się z instrumentami wykorzystywanymi przez wiejską kapelę. 

 

Fot. Archiwum muzeum

 

Majówka w skansenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla najmłodszych uczestników Jarmarku przygotowano między innymi ludowy plac zabaw, spektakl pt. „Najprawdziwsza opowieść” w wykonaniu Teatru Form Niezależnych Korzunowicz oraz „Zabawy naszych pradziadków”, czyli śpiewanki, które będą wymagały stworzenia wspólnej oprawy muzycznej do zabawy.


Ponadto imprezie będą towarzyszyć scenki rodzajowe z wiejskiego życia w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej ze stowarzyszenia Radzanovia.  Każdy będzie mógł spodziewać się, że nagle znajdzie się w centrum akcji, która przeniesie go w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz.


Na scenie wystąpią Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni oraz Zespół Babsztyl.

 

2-go maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje w wozowni karczmy z Małszewa filmu pt. Kołysanka”. Seanse rozpoczną się o godz. 11 i 13.

 

Natomiast 3 maja muzeum zaprasza na kolejną edycję imprezy edukacyjnej „Tajemnice ciesiołki- jak dawniej budowano”. Tego dnia pracownicy Muzeum opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu.

 

Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

 

1. Składanie drewnianej chaty

 

2. Obrzucanie ściany gliną

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną.


Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki drewna.

 

Zaprezentowany zostanie także tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala.

 

Ponadto nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, poukładać architektoniczne puzzle oraz klocki na drewnianym placu zabaw.

 

Wszystkie działania odbędą się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku w godz. 10:00-16:00.

 

Zobacz też:

Drewnojady

Jak ocieplano chaty

Krycie dachu trzciną

Wiatraki na Warmii

Domy mazurskie

Ciesielstwo polskie

Muzea i skanseny\olsztynek-muzeum budownictwa ludowego

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263