wiano.eu
YouTubeFacebook

2018-04-30 Majówka we Wdzydzach

W programie Majówki w Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich (która odbędzie się 1-3 maja w godzinach 10.00-18.00) znajdzie się widowisko obrzędowe MÔJIK początek o godz. 12:00 na rozstaju przy kościele ze Swornegaci (nr 13), a także latanie na miotłach i ożogach, zabawy pasterskie.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

Sabat czarownic we Wdzydzach Kiszewskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaplanowano także pokazy tradycyjnych rzemiosł, zajęć domowych i gospodarskich oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła.

 

Wiosna to pora szczególnie ważna dla wegetacji roślin i życia zwierząt. W ramach odtwarzanych na Kaszubach zwyczajów i obrzędów chroniących zasiewy i ludzki dobytek było chodzenie z Môjikiem.

 

Według dawnych wierzeń na początku maja czarownice, demony i wszelkie inne złe moce stają się szczególnie silne. Wiedźmy odbywają sabaty na Łysych Górach, na które zlatują się, dosiadając mioteł i pogrzebaczy.

 

Aby odstraszyć złe moce i uroki, znaczy się drzwi wizerunkiem krzyża i przybija do nich ciernie, parobkowie strzelają z batów, a w pierwszą niedzielę maja mieszkańcy obchodzą wieś z Môjikiem.

 

Môjik to wiecznie zielone drzewko, udekorowane podobiznami patronów i kolorowymi wstążkami. Triumfalnie obnoszone po wsi staje się symbolem odradzającego się życia, zwycięstwa wiosny nad zimą, dobra nad złem, światła nad ciemnością...

 

Zobacz też:

Czarownice i demony

Miotła i drapak

Sabat czarownic

Muzea i skanseny\wdzydze-kaszybski park etnograficzny

 

 

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263