wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-04-05 Warsztaty pisanek

Dzieci i młodzież, ale też i osoby dorosłe  z Podlasia poznają bogate tradycje i zwyczaje wielkanocne tego regionu na warsztatach w Białostockim Muzeum Wsi. 

 

W pięknej scenerii  w jednej z chałup skansenu odbyły się pokazy wykonywania pisanek techniką batiku szpilkowego i lejkowego oraz wicia palm wielkanocnych. Lekcje prowadziły znane pisankarki z Lipska nad Biebrzą – słynnego na Polskę zagłębia pisankarskiego oraz z Bielska Podlaskiego.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pokaz wykonywania pisanek

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Pisankarki Krystyna Cieśluk, Janina Trochimowicz z Lipska nad Biebrzą i Helena Kiczko z Bielska Podlaskiego opowiadały o tajnikach barwienia jajek oraz o motywach zdobniczych typowych dla regionu.


Lipsk nad Biebrzą swoją sławę zawdzięcza pisankarkom, które sztukę pisania na jajku opanowały do perfekcji. Ich jajka zdobią kolekcje muzealne i prywatne w kraju i na świecie.

 

Jajka w tym regionie są zdobione rozgrzanym woskiem przy pomocą szpilki osadzonej na drewienku (metoda batiku). Nakłada się go na skorupkę za pomocą główki szpilki. Z powstałych przecinków pisankarki tworzą kompozycje równomiernie rozłożone na całej powierzchni pisanki.

 

Fot. Archiwum muzeum

Nanoszenie woskiem wzoru na skorupkę

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Wzory są zbudowane z motywów rozet, słoneczek, wachlarzy, łańcuszków. W tradycyjnych wzorach przeważają motywy krzyża, słońca, drzewka i charakterystyczne wiatraki oraz grabki. Pisanki tego typu występują w centralnej i wschodniej Polsce.

 

Po nałożeniu woskowego ornamentu jajko jest barwione przez zanurzenie w farbie.

 

Od maja 2007 r. pisanki lipskie można podziwiać w Muzeum Lipskiej Pisanki w Lipsku.


Organizatorzy przygotowali na tę okazję pokaz naturalnych barwników pozyskiwanych z: łusek cebuli, jemioły oraz kory olchy.


Dzieci uczyły  się też wykonywać kwiaty z bibuły, z których później powstaje klasowa palma wielkanocna.

 

Tradycyjne palmy wielkanocne podlaskie przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Podlaskie palmy

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową – zwaną na Podlasiu Wierbnicą. W trzpień palmy wplata się również bukszpan, barwinek, borówkę, cis. Przybiera się jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.


Muzeum organizuje zajęcia w ramach cyklu Rodzinna Niedziela w Skansenie co dwa tygodnie do 30 września 2012.

 

Zobacz też:

Barwienie jajek http://wiano.eu/article/357

Muzeum pisanek w Ciechanowcu http://wiano.eu/article/403

Muzeum pisanek na Ukrainie http://wiano.eu/article/451

Pisanki i palmy http://wiano.eu/article/847

Jak zrobić pisankę http://wiano.eu/article/1633

Jak zrobić pisankę http://wiano.eu/article/1616

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263