wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-07-25 Ukraińscy bojkowie

Bojkowie są góralami zamieszkującymi zachodnią część ukraińskich Karpat. Ich dzisiejsze życie niewiele różni się od tego, jakie w tych samych wsiach i nierzadko w tych samych drewnianych chatach wiedli ich pradziadowie.

 

Jest to życie ściśle związane z cyklami przyrody, z uprawą niewielkich pól i z przy domową hodowlą zwierząt.

 

Fot. Archiwum muzeum

Bojkowie - Jan Brykczyński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Brykczyński, laureat wielu konkursów, zarejestrował na fotografiach codzienne życie wschodnio karpackich Bojków na Ukrainie. Jego prace są wystawione w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wystawę można oglądać do 12 sierpnia.

 

Artysta doskonale uchwycił i utrwalił nastrój panujący w odległej wsi na Ukrainie. Krajobraz, stroje mieszkańców, obrzędy to być może już dziś obraz odchodzącego świata.

 

Zdjęcia Bojków wyróżniają się na wystawie „U” poprzez swoją malarskość. Sposób portretowania prostych ludzi w ich prostym życiu budzi skojarzenia z rodzajowością XVI w. mistrzów holenderskich.

Brykczyński w swojej pracy często skupia się na peryferiach regionu Europy Wschodniej. Jego dokument fotograficzny społeczeństw znajdujących się gdzieś na peryferiach cywilizacyjnego zgiełku, jest niezwykle cenny ze względu na to, że stanowi zapis fragmentu unikatowej europejskiej kultury.

 

Zobacz też:

Śpiew Ukrainy http://wiano.eu/article/1244

Muzyka Polesia http://wiano.eu/article/453

Kultura Łemków http://wiano.eu/article/997

Kultura Łemków http://wiano.eu/article/774

Kresy Poddębskiego http://wiano.eu/article/1414

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263