wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-04-23 Majówka w Sierpcu

„Majówka w skansenie” jest nowością w kalendarzu Muzeum Mazowieckiej Wsi w Sierpcu. Impreza jest nawiązaniem do wspólnych zabaw młodzieży wiejskiej na świeżym powietrzu z tańcami, ucztowaniem i grami odbywających się właśnie w maju.

 

Fot. D. Krześniak

Muzyka ludowa zagości na scenie amfiteatru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby przypomnieć tamtą tradycję, muzeum przygotowało piknik, potańcówki i rodzinne konkursy z nagrodami.

 

Każdy przynieść może własny kosz i w skansenowskim plenerze skosztować z niego smakołyków.

 

Zwiedzający obejrzą wiosenne prace gospodarskie odbywające się na terenie zagród chłopskich. Prócz tkactwa, wirowania śmietany w centryfudze i wycinania firanek z papieru  znajdą się też zajęcia wcześniej nie pokazywane w sierpeckim skansenie: wyrób sienników, bielenie chałupy wapnem, trzepanie i wietrzenie pierzyn i czyszczenie żeliwnych garnków popiołem.

 

Fot. Archiwum muzuem - D. Krześniak

1. Wirowanie śmietany w centryfudze

2. Na ubite masełko czekają turyści z niecierpliwością

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turyści ubiją masło, by skosztować go potem na świeżym, wiejskim chlebie. Zwiedzając ekspozycję spotkają też kowala, plecionkarza i szewca.

 

W wiejskiej szkole zostaną przygotowane dla dzieci zajęcia plastyczne. Każdy będzie mógł skorzystać z przejażdżki bryczką lub w siodle.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Przejażdżka bryczką to nielada frajda dla mieszczuchów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odbędzie się też wiosenny kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego oraz regionalnego jadła. Powietrze wypełnią dźwięki ludowych przyśpiewek i znanych standardów muzyki rozrywkowej.


Każdy z dwóch dni poświęcony zostanie nieco innemu zagadnieniu.

 

1 maja na scenę muzealnego amfiteatru wyjdą członkowie orkiestr dętych z Zawidza Kościelnego, Gozdowa i Szczutowa w repertuarze rozrywkowym. Przeglądy takie będą odbywać się od tej pory co roku, stając się tradycją muzeum.

 

3 maja jest świętem Konstytucji uchwalonej w roku 1791. Z tej okazji w wiejskiej szkole z lat 20-tych odbędzie się konkurs czytania tego historycznego tekstu. W amfiteatrze skoczne melodie do tańca zagra wiejska kapela.

 

W nawiązujących do zajęć gospodarskich rodzinnych konkursach trzeba będzie wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, spostrzegawczością i refleksem, ale również dużym poczuciem humoru.


To jednak nie koniec atrakcji, które Muzeum przygotowało na długi majowy weekend.

 

Dwa dni później, 5 maja odbędzie się jedenasta edycja „Gotowania na polanie”. Jest to święto kuchni mazowieckiej. Impreza co roku przyciąga miejscowych wytwórców, kucharzy, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i setki miłośników tradycyjnych specjałów.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Gotowanie na polanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Będzie to więc nie tylko wyjątkowa okazja do spróbowania tradycyjnego jedzenia, ale również do wymiany doświadczeń i przepisów. Najważniejszym punktem programu będzie konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką, który wyłoni mistrzów kulinariów.


Sierpecki skansen to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, o czym przekonały się tysiące zwiedzających co roku powracających tu, by cofnąć się w czasie na mazowiecką wieś sprzed stu lat.


Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Jak działa centryfuga http://wiano.eu/article/1174

Miodobranie http://wiano.eu/article/562

Żniwa w skansenie http://wiano.eu/article/1171

Gotowanie na polanie http://wiano.eu/article/1702

Jak zrobić masło http://wiano.eu/article/459

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263