wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-09-06 Festyn w Kłóbce

Podczas festynu folklorystycznego „Nalij żuru we dwojaki” zobaczymy 8 września w skansenie w Kłóbce dwa widowiska obrazujące gromadzenie zapasów na zimę. Odbędą się też liczne pokazy, m.in. szatkowania kapusty i tłoczenia oleju.  

 

Impreza jest organizowana w ramach cyklu „Pielęgnujemy kulinarne tradycje regionu”.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Szatkowanie kapusty

2. Wyrabianie ciasta na chleb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teatr Obrzędowy „Borowioki” z Babiaka przedstawi widowisko obrazujące codzienne zajęcia w kuchni – przygotowywanie posiłków, przetwórstwo, gromadzenie zapasów na zimę.

 

Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z gminy Boniewo pokaże dawny sposób pieczenia chleba i zwyczaje z tym związane. Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Włocławka „okrasi” wszystko kujawskimi melodiami, pieśniami i tańcami.

 

W dniu imprezy skansen będzie tętnić życiem, dzięki licznym pokazom przygotowanym w warsztatach rzemieślniczych i zagrodach, m.in. szatkowania kapusty, tłoczenia oleju, młócenia i czyszczenia zboża, mielenia mąki, toczenia naczyń na kole garncarskim, kucia żelaza na gorąco.

 

Wyjątkowo na imprezę został przygotowany pokaz ustawiania do pracy wiatraka – „koźlaka”.

 

Fot. Archiwum muzeum

Skansenowski wiatrak "koźlak"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci zaproszone zostaną na warsztaty lepienia figurek z ciasta chlebowego. Na pierwszych uczestników imprezy czekać będzie degustacja żuru kujawskiego. 

 

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego kujawskiego jadła zachęcać będą do oglądania i kupowania stoiska z haftowanymi i koronkowymi obrusami, rzeźbami, wyrobami z wikliny, glinianymi garnkami, wyrobami kowalstwa artystycznego, ozdobami z bibuły, biżuterią oraz czarniną, kluskami ziemniaczanymi, pierogami, wędlinami, ciastami, chlebem, miodem itp.

 

Zobacz też:

Wyrabianie kaszy http://wiano.eu/article/2228

Wicie wianków http://wiano.eu/article/2236

Jak lepić z gliny http://wiano.eu/article/2229

Ubijanie masła http://wiano.eu/article/2227

Jak prać w balii http://wiano.eu/article/2226

Tradycje na Kujawach http://wiano.eu/article/2212

Skansen w Kłóbce http://wiano.eu/article/2155

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263