wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-09-06 Kiermasz rękodzieła

Kiermasz rękodzieła oraz pokazy rzemieślnicze, m.in. pokaz budowy pieca z gliny, wyrobu kafli i obróbki drewna przewidziano na „Kolorowych jarmarkach…” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.  Impreza odbędzie się 8 września. 

 

Nie zabraknie odpustowych zabawek, waty cukrowej, regionalnych przysmaków i zdrowej żywności od producentów.

 

Specjaliści od kominków zaprezentują mobilny piec chlebowy z żywym ogniem, dadzą pokaz budowy pieca z gliny, wyrobu kafli, ręcznej obróbki kamienia i tworzenia mozaik.

 

Fot. Archiwum muzeum

Kwiaty z bibuły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycyjnie będą miały miejsce także pokazy rzemieślnicze: obróbka drewna z użyciem zabytkowych narzędzi, tkactwo, garncarstwo, plecionkarstwo, kowalstwo czy wyrób kwiatów z bibuły.

 

Licznie zaprezentuje się toruński Klub Supełek  ze swymi frywolitkami, makatkami i innymi cudeńkami ręcznej roboty.

 

Muzealnicy przygotowali także tematyczne ekspozycje i pokazy. W spichlerzu będzie można podziwiać część muzealnej kolekcji zabawek.

 

Fot. Archiwum muzeum

Dzieci chętnie podpatrują co można wykonać z bibuły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na placu przy wiatraku stanie wóz, załadowany tak, jakby za chwilę miał wyruszyć na jarmark, zostaną zademonstrowane także dawne miary i wagi.

 

Będzie można posmakować ziemniaków prosto z zabytkowego parownika czy ukręcić sobie skakankę na dawnej maszynie powroźniczej.

 

Dzieci będą miały okazję pobawić się na wiejskim podwórku kopiami dawnych zabawek (szczudła, huśtawki, skakanki, koniki, hulajnogi, obręcze), rozwiązywać zagadki ludowe, rysować i malować.

 

Na starszych czekać będzie atrakcyjna gra planszowa, Chłopska Szkoła Biznesu. Nie zabraknie także tradycyjnych zabaw dla małych i dużych przy muzyce Kapeli Toruniacy. Jak to na jarmarkach bywało, w niedzielę w skansenie będzie też można spotkać Cygankę, co to przyszłość przewidzi i o przeszłości niejedno opowie...

 

Na muzealnym jarmarku pojawi się także stoisko firmy Spod lady z gadżetami nawiązującymi do czasów przedstawionych na wystawie Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, love i PRL, którą w czasie trwania imprezy będzie można zwiedzić w ramach tego samego biletu.

 

O 14.00 przyjedzie do Muzeum Żuk z PRL-u z kiełbaskami i lemoniadą, a o 15.00 dotrze tu retro-autobus MZK. Za otrzymany bon żywnościowy jego pasażerowie będą oni mogli zwiedzić bezpłatnie wystawę Peace, love i PRL, a także zakupić ulgowy bilet wstępu na Żywy skansen.

 

Maria Pokrzywnicka

 

Zobacz też:

W karczmie http://wiano.eu/article/2232

Szkoła biznesu http://wiano.eu/article/2225

Kultura Kujaw http://wiano.eu/article/1832

Prof. Znamierowska http://wiano.eu/article/1636

Od Kujaw po Bałtyk http://wiano.eu/article/265

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263