Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2013-11-05 Polska wielu kultur
Tytuł: Polska wielu kultur i religii
Autor: Tomasz Czerwiński
Wydawnictwo: Sport i Turystyka Muza SA
Rok wydania: 2013
Seria: Ocalić od zapomnienia
Książka ukazuje mozaikę narodowości i wyznawców różnych religii zamieszkujących Polskę. Jest ciekawą opowieścią o ich życiu, zwyczajach i obrzędach, architekturze wsi, a nawet tradycyjnej kuchni. Można przyrządzić samemu te potrawy, bo w książce są zamieszczone przepisy.
Tomasz Czerwiński poświęca poszczególne rozdziały książki: Białorusinom, Rosjanom, Łemkom, Litwinom, Ormianom, Cyganom, Tatarom i Karaimom.
Dowiadujemy się z książki na przykład, że w obrzędach Białorusinów niezwykłą rolę pełniły ręczniki czyli pas samodziałowego płótna utkanego z nici lnianych. Krótsze końce bywają zdobione mereżkami, wykończone frędzlami lub białą koronką szydełkową. Zdobione są też ręcznym haftem i koronkami.
Fot. Archiwum własne
Fragment książki "Polska wielu kultur i religii" - ręcznik obrzędowy
Ręczniki obrzędowe były cenionym podarkiem, składanym przy różnych okazjach.
Służyły do ozdabiania ikon w cerkwiach i domach. W czasie porodu kobieta trzymała końce ręcznika, aby uśmierzyć ból i przyspieszyć szczęśliwe rozwiązanie.
Podczas obrzędów weselnych wyznaczona kobieta niosła ozdobioną ręcznikiem ikonę w orszaku ślubnym do cerkwi. Chlebem na ręczniku rodzice witali wracających z cerkwi nowożeńców. Ręcznikiem przewiązywał się gospodarz rozpoczynający jesienny siew zboża, niósł na nim kołacz obchodząc pola w dniu św. Jurija.
Dowiadujemy się też, że Rosjanie – staroobrzędowcy przystępują do spowiedzi obowiązkowo przed Wielkanocą, przed ślubem i w obliczu śmierci. Spowiedź rozpoczynają specjalne modlitwy, potem czynią 40 pokłonów przed wyłożoną Ewangelią.
Potem tzw. nastawnik wymienia różne grzechy, a spowiadający – usłyszawszy nazwę popełnionego grzechu – wykonuje pokłon, podaje swoje imię i wypowiada formułę: Boże oczyść mnie grzesznego i zmiłuj się nade mną. Panie, przebacz mi. Nastawnik odpowiada Bóg ci przebaczy i stosownie do popełnionych win, wyznacza odpowiednią pokutę.
Czytelnik dowie się jak ucztowali Cyganie, jak przyrządzają pierogi Ormianie, co jadali Karaimi. Znajdzie przepisy np. na litewskie cepeliny i kartacze, czy tatarskie cybulniki – pieczone pierożki.
Do najbardziej znanych karaimskich potraw należą kybyny, czyli duże pieczone pierogi z drożdżowego ciasta, nadziewane farszem z baraniny i cebuli lub mięsa wołowego i surowej kapusty.
Fot. Archiwum własne
Kybyny karaimskie - ilustracja z książki "Polska wielu kultur i religii"
Gospodynie piekły je zwykle w piątek. Ciasto na kybyny zagniata się z mąki pszennej, mleka, masła, jajek i drożdży. Niektóre gospodynie dodają także śmietanę.
Na 1 kg mąki daje się ok. 50 dag masła, 1-2 jajka i 5-10 dag drożdży. Do takiej ilości ciasta na farsz niezbędne jest ok. 75 dag baraniny i 2-3 cebule.
Wyrobione ręcznie ciasto należy podzielić na małe porcje, z których są formowane wałkiem placuszki o średnicy kilkunastu centymetrów.
Na placuszek nakłada się farsz z drobno pokrojonego surowego mięsa baraniego (z braku takiego jest używana również wołowina), cebuli i ewentualnie kapusty, doprawionych solą i pieprzem.
Do farszu powinno się dodać nieco baraniego łoju lub innego tłuszczu.
Po nałożeniu farszu należy brzegi farszu złożyć i zlepić, aby kybyn się nie rozleciał w trakcie pieczenia.
Gotowe pierogi układa się na blasze posypanej mąką i wsuwa do nagrzanego pieca, nie zapominając o wcześniejszym nakłuciu, aby otworami w trakcie pieczenia mogła uchodzić para.
Kybyny najlepiej smakują, kiedy są spożywane zaraz po wyjęciu z pieca. Jedzone są rękoma bez używania sztućców. Po przegryzieniu dobrze upieczonego kybyna z wnętrza wypływa aromatyczny, tłusty sok.
Książka "Polska wielu kultur i religii" z serii Ocalić od zapomnienia wprowadza nas w życie społeczności, które od stuleci koegzystują z nami na polskiej ziemi. Na ich życie codzienne, obrzędy i zwyczaje - tak jak u katolików - ogromny wpływ wywiera religia.
Zobacz też:
Z serii Ocalić od zapomnienia
Ginące zawody - http://wiano.eu/article/152
Zastawy stołowe http://wiano.eu/article/154
Biżuteria ludowa http://wiano.eu/article/153
Stroje ludowe http://wiano.eu/article/151
W wiejskiej chacie http://wiano.eu/article/150
Polskie obrzędy http://wiano.eu/article/139
Budownictwo ludowe http://wiano.eu/article/83
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )