wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-12-05 Kiermasz świąteczny

Już na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, czyli 8 grudnia, zapanuje w Muzeum Etnograficznym we Włocławku świąteczna atmosfera. Twórcy ludowi wystawią na kiermaszu swoje rękodzieło oraz zaoferują potrawy regionalne. Dzieci będą wykonywać ozdoby na choinkę.

 

W dawnych czasach podczas tzw. szarych godzin, po zmroku w adwencie, rodzina zasiadała wieczorem przy stole. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonywały bombki, łańcuchy, aniołki, gwiazdki, mikołaje.

 

Fot. Archiwum własne

Dawniej na choince znajdowały się także jabłka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie było zwyczaju, a także możliwości, zaopatrywania się w ozdoby choinkowe w sklepie.

 

Dzięki temu atmosfera świąteczna wkraczała do domu na długo przed Wigilią. Dzisiaj rzadko w których domach rodzice znajdują czas, by wspólnie z dziećmi robić z bibuły, słomek, wstążek, orzechów zabawki na choinkę.

 

Zresztą dorośli gonią za modą i prześcigają się w strojeniu choinek na wzór amerykańskich trendów. Odrzucają polską tradycję, choć to ona właśnie powinna być nam najbliższa.

 

Fot. Archiwum własne

Ozdoby na choince

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robiąc wspólnie z dziećmi zabawki, mamy czas wysłuchać ich problemów, opowiedzieć jak dawniej świętowano Boże Narodzenie i co znajdowano pod choinką.

 

Teraz rolę tworzenia rodzinnej, świątecznej atmosfery na długo przed świętami przejmują muzea i skanseny. W Muzeum Etnograficznym we Włocławku będą organizowane dla dzieci  warsztaty wykonywania ozdób choinkowych z orzechów, szyszek, papieru.

 

Dodatkową atrakcją będzie możliwość zakupienia bombki z dedykacją malowaną na miejscu oraz kartki pocztowej z widokiem Włocławka zimą autorstwa Jerzego Teodorowicza ostemplowanej okolicznościowym stemplem, przygotowanym specjalnie na kiermasz przez Pocztę Polską.

 

Na stoiskach z przysmakami robionymi według tradycyjnych receptur pojawią się m.in. pierniczki, pierniki, ciasta drożdżowe, makowce, serniki, konfitury, miody (także pitne), kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, wędliny, oleje tłoczone na zimno.

 

Imprezie będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa tradycyjnych sprzętów i produktów do przygotowania Wigilii (czynna przez okres świąteczny).


Muzeum zachęca również do zwiedzenia wystawy czasowej „Pamiątka z Fajansu. W 140. rocznicę powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku” ukazującej materiały archiwalne dotyczące wszystkich włocławskich fabryk fajansu i wyroby ceramiczne, dzięki którym Włocławek rozpoznawalny był na mapie kraju.

 

Zobacz też:

Bombka z bibuły http://wiano.eu/article/1981

Wigilia na Kujawach http://wiano.eu/article/1346

Kartki świąteczne http://wiano.eu/article/1342

Historia choinki http://wiano.eu/article/1315

Ozdoby choinkowe http://wiano.eu/article/713

Symbole choinki http://wiano.eu/article/138

Szara godzina http://wiano.eu/article/699


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263