Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2014-02-11 Jak zrobić Marzannę
Marzanny zgłaszane na konkurs na "Najciekawszą Marzannę, organizowany przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, powinny nawiązywać do zmiany pór roku – odejścia zimy i nadejścia wiosny oraz uosabiać nieszczęścia, choroby, czy też zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Marzanny konkursowe
Kukła powinna być wykonana głównie ze słomy i gałganków. Marzanna zwana dawniej także Śmiercią czy Śmiercichą uosabiała nie tylko zimę, ale też choroby i śmierć, które były z tą porą roku silnie związane. Symbolizowała wszelkie zło i nieszczęścia.
Sama nazwa „Marzanna” wywodzi się przypuszczalnie od słów „mara”, „zmora”, co oznacza śmierć, zjawę senną. Dziś, szczególnie w miastach, Marzanna kojarzy się zwykle z obchodami pierwszego dnia wiosny i szkolnym dniem wagarowicza. Kukłę symbolizującą zimę znają wszyscy.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Archiwum konkursowe
Jednak prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta pozornie niewinna zabawa miała kiedyś swój szczególny sens i głębokie znaczenie.
Topienie Marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny. Ceremonia ta według dawnych zwyczajów ma spowodować odejście zimy, a zarazem przebudzenie przyrody do życia. Topienie Marzanny symbolizuje także wszelki urodzaj związany z uprawą roślin i pomyślność w hodowli zwierząt.
Organizowany przez MWM w Sierpcu konkurs na „Najciekawszą Marzannę” stanowi kontynuację dawnego zwyczaju topienia Marzanny.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Topienie Marzanny
Jest to propozycja adresowana do dzieci i młodzieży - grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych, a także wychowanków placówek edukacyjnych i kulturalnych.
Grupa zgłaszająca pracę do konkursu powinna liczyć co najmniej 3 osoby.
Głównym założeniem konkursowym jest wykonanie Marzanny – kukły będącej personifikacją zimy. Zgodnie z regulaminem konkursu prace powinny nawiązywać do zmiany pór roku – odejścia zimy i nadejścia wiosny oraz uosabiać nieszczęścia, choroby, czy też zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym.
Elementy zdobnicze mogą symbolizować czasy współczesne (np. złe oceny otrzymywane przez uczniów w okresie zimowym). Technika wykonania prac jest dowolna, a wszystkie pomysły mile widziane.
Poszczególne części kukły muszą być odpowiednio połączone w celu uniknięcia rozpadu pracy. Prezentacja wszystkich zgłoszonych do konkursu Marzann odbędzie się w dniu 21 marca 2014 r. w ramach imprezy „Powitanie wiosny w skansenie”.
Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży polską tradycją ludową, przybliżenie zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej.
Pracę należy dostarczyć na teren skansenu w dniu imprezy „Powitanie wiosny w skansenie” - 21 marca 2014 r. po wcześniejszym zgłoszeniu uczestnictwa.
Na wykonawców najciekawszych Marzann czekają nagrody!
Agnieszka Jezierska - Chalicka
Zobacz też:
Konkurs na Marzannę http://wiano.eu/article/2340
Topienie Marzanny http://wiano.eu/article/1632
Marzanna na Śląsku http://wiano.eu/article/1627
Wiosenne obrzędy http://wiano.eu/article/1371
Gaik http://wiano.eu/article/1624
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )