wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-02-11 Jak zrobić Marzannę

Marzanny zgłaszane na konkurs na "Najciekawszą Marzannę, organizowany przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, powinny nawiązywać do zmiany pór roku – odejścia zimy i nadejścia wiosny oraz uosabiać nieszczęścia, choroby, czy też zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Marzanny konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kukła powinna być wykonana głównie ze słomy i gałganków. Marzanna zwana dawniej także Śmiercią czy Śmiercichą uosabiała nie tylko zimę, ale też choroby i śmierć, które były z tą porą roku silnie związane. Symbolizowała wszelkie zło i nieszczęścia. 

 

Sama nazwa „Marzanna” wywodzi się przypuszczalnie od słów „mara”, „zmora”, co oznacza śmierć, zjawę senną. Dziś, szczególnie w miastach, Marzanna kojarzy się zwykle z obchodami pierwszego dnia wiosny i szkolnym dniem wagarowicza. Kukłę symbolizującą zimę znają wszyscy.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Archiwum konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednak prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta pozornie niewinna zabawa miała kiedyś swój szczególny sens i głębokie znaczenie.

 

Topienie Marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny. Ceremonia  ta według dawnych zwyczajów ma spowodować odejście zimy, a zarazem przebudzenie przyrody do życia. Topienie Marzanny  symbolizuje także wszelki urodzaj związany z uprawą roślin i pomyślność w hodowli zwierząt.


Organizowany przez MWM w Sierpcu konkurs na „Najciekawszą Marzannę” stanowi kontynuację dawnego zwyczaju topienia Marzanny.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Topienie Marzanny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to propozycja adresowana do dzieci i młodzieży - grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych, a także wychowanków placówek edukacyjnych i kulturalnych.

 

Grupa zgłaszająca pracę do konkursu powinna liczyć co najmniej 3 osoby.

 

Głównym założeniem konkursowym jest wykonanie Marzanny – kukły będącej personifikacją zimy. Zgodnie z regulaminem konkursu prace powinny nawiązywać do zmiany pór roku – odejścia zimy i nadejścia wiosny oraz uosabiać nieszczęścia, choroby, czy też zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym.

 

Elementy zdobnicze mogą symbolizować czasy współczesne (np. złe oceny otrzymywane przez uczniów w okresie zimowym). Technika wykonania prac jest dowolna, a wszystkie pomysły mile widziane.

 

Poszczególne części kukły muszą być odpowiednio połączone w celu uniknięcia rozpadu pracy. Prezentacja wszystkich  zgłoszonych do konkursu Marzann odbędzie się w dniu 21 marca 2014 r. w ramach imprezy „Powitanie wiosny w skansenie”.

 

Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży polską tradycją ludową, przybliżenie zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej.


Pracę należy dostarczyć na teren skansenu w dniu imprezy „Powitanie wiosny  w skansenie” - 21 marca 2014 r. po wcześniejszym zgłoszeniu uczestnictwa.

 

Na wykonawców najciekawszych Marzann czekają nagrody!

 

Agnieszka Jezierska - Chalicka

 

Zobacz też:

Konkurs na Marzannę http://wiano.eu/article/2340

Topienie Marzanny http://wiano.eu/article/1632

Marzanna na Śląsku http://wiano.eu/article/1627

Wiosenne obrzędy http://wiano.eu/article/1371

Gaik http://wiano.eu/article/1624

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263