wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-06-30 Spotkania Gancarskie

Swoich sił toczenia na kole garncarskim będzie można spróbować  na Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich (3-5 lipca). Już po raz ósmy zjadą się do pracowni Adama Żelazko (Łążek Garncarski 27) garncarze ze znanych ośrodków m.in. z Bolimowa, Pawłowa, Czarnej Wsi Kościelnej, Węgorzewa... 

 

Pokażą oni swoje umiejętności i poprowadzą warsztaty.

 

Fot. Archiwum osgmuzeum

Pokazy garncarskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku równolegle z warsztatami ceramiki tradycyjnej będą się odbywać warsztaty ceramiki dawnej, podczas których będzie można toczyć na kole wolnoobrotowym, zwanym toczkiem, jak też spróbować sił w ręcznym formowaniu ceramiki techniką wstęgową i wałeczkową.


Koła wolnoobrotowe pojawiły się wśród plemion słowiańskich w VII wieku. Stosowano je do obtaczania ręcznie ulepionych naczyń.

 

Fot. Archiwum osgmuzeum

Palenisko otwarte

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze koła garncarskie zastosowano w Mezopotamii ok. 3250 roku p.n.e. Obracające się koło umożliwiało garncarzowi kształtowanie gliny palcami. Ruch obrotowy sprawiał, że powstające naczynia były symetryczne, a ścianki uzyskiwano jednakowej grubości.


Na ziemiach polskich koło garncarskie pojawiło się ok. 1000 r.


Warsztaty ceramiki dawnej poprowadzą: Magdalena Kopiczko, Joanna i Krzysztof Dziewientkowscy z Pracowni Lepiglina w Glinkach Mokrych, Garncarz Maciej BeneAkebe, wspaniali twórcy, których specjalnością jest garncarstwo w ujęciu historycznym i archeologicznym.

 

Efektem ich pracy są piękne, historyczne naczynia ceramiczne z różnych epok. Są one wzorowane na zabytkach archeologicznych, wykonywane tradycyjnymi metodami stosowanymi w przeszłości.

 

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

 

 

Zobacz też:

Pokaz garncarstwa

Koło garncarskie

Jak lepić z gliny

Toczenie garnków

Lepienie z gliny

Koło garncarskie

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263