wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-02-24 We młynie i foluszu

Od tego sezonu „pełną parą” ruszy w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie młyn wodny z Imielina, folusz z Brennej i wiatrak z Grzawy. Muzeum przygotowało obiekty do pokazów: mielenia mąki i filcowania wełny.


We młynie zobaczymy jak dawniej młynarz mielił mąkę. Obiekt pochodzi z 1855 r. Jego znakiem rozpoznawczym jest oczywiście młyńskie koło, w tym przypadku nasierbne  czyli poruszane spadającą wodą z góry. Budynek składa się z części mieszkalnej i przemysłowej.

 

Fot. Archiwum muzeum

Młyn z Imielina

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W foluszu znajduje się urządzenie o tej samej nazwie, służące do filcowania wełny. Wodę użytkowano do zwilżania tkanin w procesie folowania (filcowania). Folowana tkanina zmieniała swoje właściwości stając się twardszą, bardziej zagęszczoną, podobną do filcu.

 

Fot. Archiwum muzeum

1.2 Folusz z Brennej


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiatrak z Grzawy stanął na terenie skansenu już w 1964 r. Był to jeden z pierwszych obiektów chorzowskiego parku etnograficznego. Przekazali go muzeum państwo Kędziorkowie.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wiatrak z Grzawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na grzawskich polach pojawił się w 1821 r. Był to koźlak usadowiony na okrągłej ceglanej podmurówce. Posiadał ściany szalowane deskami. Dach był kryty gontami.

 

Zobacz też:

Koło wodne

Kościół Nieboczowe

Młynarz z Pyskowic

Młyny wodne

Wiatraki na Warmii


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263