Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2014-09-24 Kościół - Nieboczowe
Skansen w Chorzowie będzie gościć w niedzielę (28 września) mieszkańców gminy Lubomia. Opowiedzą oni o historii, tradycji i ludziach związanych z ich miejscem zamieszkania, ale przede wszystkim o kościele pw. Św. Józefa Robotnika, przeniesionym ze wsi Nieboczowe do skansenu.
Zwiedzający będą mieli okazję porozmawiać z ludźmi z tej wsi.
Fot. Archiwum własne
Kościół pw. Św. Józefa Robotnika
Dla mieszkańców gminy Lubomia dzień wspomnień w skansenie będzie bardzo ważny, bo Nieboczowe wkrótce zostanie zalane i stanie się zbiornikiem przeciwpowodziowym „Racibórz Dolny” a mieszkańcy zmienią swoje miejsce zamieszkania.
Chętnie więc opowiedzą o swoich korzeniach, o dawnych latach, o kościele, który był świadkiem wielu zdarzeń z ich życia.
Drewniany kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika przeniesiono do skansenu w 1997 r. Pierwotnie świątynia została wzniesiona w Nieboczowach, w 1791 roku (gmina Lubomia, powiat wodzisławski) i usytuowana w rozwidleniu dróg, w centralnej części wsi.
Kronika parafialna podaje, że w tym miejscu wcześniej znajdowała się - wymieniana w źródłach z 1416 r. - niewielka drewniana kaplica datowana na rok 1380.
Fot. Archiwum własne
Wnętrze kościoła pw. Św. Józefa Robotnika
Legenda głosi, że w kaplicy modlił się król Jan III Sobieski podążający w 1683 r. na odsiecz Wiednia.
W 1791 r. dobudowano do kaplicy nawę oraz przedsionek i w tym kształcie kościół przetrwał do naszych czasów.
Fundatorami tego przedsięwzięcia była rodzina Zdrzałków. Obraz ołtarzowy -przedstawiający św. Józefa - został podarowany przez rzeźnika z Bogumina (czeski Bohumin). Ofiarował on także srebrną monetę z przeznaczeniem na konserwację obrazu.
Moneta - z wizerunkiem króla i napisem: DG. Frid. August Rex Polonorum - została umieszczona na odwrociu ramy. Niestety obraz i moneta nie zachowały się do czasów współczesnych.
Z czasem, niewielka świątynia w Nieboczowach przestała mieścić wiernych i w latach 1929-31 wzniesiono w innym miejscu nowy, murowany kościół. Po II wojnie światowej kościół drewniany uległ znacznym zniszczeniom i dewastacji.
W 1971 r. kościół przeniesiono do nowo powstałej parafii w Kłokocinie. Z czasem wzniesiono tu murowaną świątynię a drewniany kościół, po raz drugi, przeniesiono tym razem do Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.
W czasie liturgii poświęcenia w ołtarzu kościoła zostały złożone relikwie świętego Gaudentego Męczennika.
W 1998 r. skansen w Chorzowie otrzymał I nagrodę w konkursie pt.: „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1997”, za realizację całości prac związanych z przeniesieniem i udostępnieniem kościoła z Nieboczów.
Impreza „Miejsca, ludzie, historia” to pierwsze z wydarzeń, których celem jest promocja obiektów znajdujących się na terenie skansenu.
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )