wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-09-24 Kościół - Nieboczowe

Skansen w Chorzowie będzie gościć w niedzielę (28 września) mieszkańców gminy Lubomia. Opowiedzą oni o historii, tradycji i ludziach związanych z ich miejscem zamieszkania, ale przede wszystkim o kościele pw. Św. Józefa Robotnika,  przeniesionym ze wsi Nieboczowe do skansenu.

 

Zwiedzający będą mieli okazję porozmawiać z ludźmi z tej wsi.

 

Fot. Archiwum własne 

 Kościół pw. Św. Józefa Robotnika

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla mieszkańców gminy Lubomia dzień wspomnień w skansenie będzie bardzo ważny, bo Nieboczowe wkrótce zostanie zalane i stanie się zbiornikiem przeciwpowodziowym „Racibórz Dolny” a mieszkańcy zmienią swoje miejsce zamieszkania.

 

Chętnie więc opowiedzą o swoich korzeniach, o dawnych latach, o kościele, który był świadkiem wielu zdarzeń z ich życia. 


Drewniany kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika przeniesiono do skansenu w 1997 r. Pierwotnie świątynia została wzniesiona w Nieboczowach, w 1791 roku (gmina Lubomia, powiat wodzisławski) i usytuowana w rozwidleniu dróg, w centralnej części wsi.

 

Kronika parafialna podaje, że w tym miejscu wcześniej znajdowała się - wymieniana w źródłach z 1416 r. - niewielka drewniana kaplica datowana na rok 1380.

 

 

Fot. Archiwum własne

Wnętrze kościoła pw. Św. Józefa Robotnika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legenda głosi, że w kaplicy modlił się król Jan III Sobieski podążający w 1683 r. na odsiecz Wiednia.

 

W 1791 r. dobudowano do kaplicy nawę oraz przedsionek i w tym kształcie kościół przetrwał do naszych czasów.

 

Fundatorami tego przedsięwzięcia była rodzina Zdrzałków. Obraz ołtarzowy -przedstawiający św. Józefa - został podarowany przez rzeźnika z Bogumina (czeski Bohumin). Ofiarował on także srebrną monetę z przeznaczeniem na konserwację obrazu.

 

Moneta - z wizerunkiem króla i napisem: DG. Frid. August Rex Polonorum - została umieszczona na odwrociu ramy. Niestety obraz i moneta nie zachowały się do czasów współczesnych.


Z czasem, niewielka świątynia w Nieboczowach przestała mieścić wiernych i w latach 1929-31 wzniesiono w innym miejscu nowy, murowany kościół. Po II wojnie światowej kościół drewniany uległ znacznym zniszczeniom i dewastacji.


W 1971 r. kościół przeniesiono do nowo powstałej parafii w Kłokocinie. Z czasem wzniesiono tu murowaną świątynię a drewniany kościół, po raz drugi, przeniesiono tym razem do Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.


W czasie liturgii poświęcenia w ołtarzu kościoła zostały złożone relikwie świętego Gaudentego Męczennika.


W 1998 r. skansen w Chorzowie otrzymał I nagrodę w konkursie pt.: „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1997”, za realizację całości prac związanych z przeniesieniem i udostępnieniem kościoła z Nieboczów.


Impreza „Miejsca, ludzie, historia” to pierwsze z wydarzeń, których celem jest promocja obiektów znajdujących się na terenie skansenu.

 

Zobacz też:

Ochroń Kurne Chaty

Ze wsi Chorzów

Kowal kuje gwóźdź

Młyn wodny

Ścieżka przyrodnicza

Region dworski

Chorzowski skansen

Skansen w Chorzowie

Szkoła z Wapiennicy


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263