wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-08-14 Ochroń Kurne Chaty

Skansen w Chorzowie  przygotował wystawę prac dzieci Skansen w Chorzowie  przygotował wystawę przedstawiającą polskie drewniane chaty. Dzieciakom wcześniej pokazano w skansenach i w plenerze stare, drewniane, zabytkowe domy oraz chaty i opowiedziano o nich. Prace przerosły oczekiwania organizatorów.

Emanuje w nich czułość dla odchodzących w zapomnienie pamiątek przeszłości.

 

Fot. Archiwum muzuem

1. Willa w Wiśle Malince

2. Założyciele Kurnej Chaty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa „Przeminęły, trwają, nie zginą” jest pretekstem do poruszenia tematu ginących z naszego krajobrazu drewnianych chat i willi. Powinno sie je otoczyć opieką, aby uchronić przed zagładą.

 

Na ratunek dawnego budownictwa wyruszyli wolontariusze zrzeszeni w Kole Kochających Kurne Chaty. Koło to spontanicznie zostało zawiązane w 2007 r.

 

Uczestnicy Kurnej Chaty pukają do drzwi instytucji zobowiązanych statutowo do ochrony architektonicznej spuścizny i proszą o ratunek. W Beskidach giną ostatnie chaty i wille, niegdyś bardzo urodziwe.

 

Wolontariusze przyjrzeli się Wiśle. Wystosowali do burmistrza i rady miasta list, w którym  upomnieli się o pewien skrawek Wisły. Jest nim droga, przy której znajduje się Skocznia im. A. Małysza.


- To tu na odcinku kilku kilometrów stoją  drewniane stare chaty, wille i domostwa. Pragniemy zwrócić na nie Państwa uwagę, niejako upomnieć się o taki pejzaż Wisły, który rodzi - we wspomnieniach -  tęsknotę za niegdysiejszym ładem, harmonią i  pięknem tego miejsca.

 

W  Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają przygotowania do nowelizacji ustawy o ochronie zabytków. I tu lokujemy nasze nadzieje. Na razie jednak szukamy sprzymierzeńców wśród... małych artystów!- napisali w liście do burmistrza.


Prace dzieci można oglądać do 7 września w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

 

Zobacz też:

Zabytki Opolszczyzny

Ginące zabytki

Zabytki Małopolski

Zabytki Podlasia

Polska drewniana

Dom Szewca Fafki

Stare chaty Podlasia

Urokliwe Bojary

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263