wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-05-13 Zielone Świątki

Muzeum rolnictwa w Szreniawie organizuje Festyn Zielonoświątkowy, który ma zapewnić zwiedzającym radosny i atrakcyjny wypoczynek świąteczny. Tak jak dawniej Zielone Świątki, które w tym roku odbędą się 24 maja, będzie dniem zabawy.


Podczas imprezy zostaną zaprezentowane dawne zwyczaje zielonoświątkowe z terenu Wielkopolski, Śląska i Łowicza.
Odbędą się mini inscenizacje prezentujące oprowadzanie umajonych wołów, strzyżenie owiec i korowód smolarzy, które związane były bezpośrednio z Zielonymi Świątkami jako świętem rolników i pasterzy.


Wzorem lat ubiegłych Festyn Zielonoświątkowy będzie ukierunkowany na najmłodszych gości odwiedzających muzeum. Znaczna część terenu zostanie oddana we władanie dzieci, zamieniając się w krainę zabaw, gier i wszelakich atrakcji oraz odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci.

 

Fot. Archiwum muzeum

Festyn Zielonoświątkowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W umajonej w tym dniu zagrodzie edukacyjnej będzie można wykonać lalkę ze słomy, a na specjalne przygotowanym stanowisku będą wyplatane wianki pod opieką kwiaciarzy z kwiaciarni Kwiaty i Miut.

 

Najodważniejsi będą mogli pomalować swoją głowę w najróżniejsze motywy. Organizatorzy przewidujemy również gry i konkursy dla dzieci i dorosłych, a dla mniej odważnych będą pokazy baniek mydlanych.

 

Fot. Archiwum muzeum

Festyn Zielonoświątkowy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stanowiskach muzealnych będzie można zapoznać się z ziołami i ich magicznymi właściwościami, poznać całe spektrum wierzeń, czarów i rytuałów.

 

Muzeum zaprezentuje również sposoby wytwarzania sera owczego oraz narzędzia rolnicze z kolekcji muzealnej.

 

W programie przewidziane są również  warsztaty tradycyjnych wycinanek, ptaszków stryszawskich i pisanek prowadzonych przez twórców ludowych.  Dodatkowo będzie możliwość wykonania biżuterii, filcowania, découpage’u i scrapbookingu .


Festyn Zielonoświątkowy uatrakcyjni program artystyczny w wykonaniu zespołu ludowego.

 

A jak dawniej bawiono się w Zielone Świątki w Wielkopolsce?

 

Król kurkowy

 

Poznaniacy zajmowali się w tym dniu strzelaniem do kurka, a później do tarczy. Zwyczaj ten przyszedł z Niemiec. Strzelający do kurka lub tarczy założyli bractwo, które miało swój statut od 1537 r., swoje przywileje. Do bractwa mógł należeć każdy właściciel domu w Poznaniu.

 

W domu strzeleckim przez niemal tydzień grała muzyka. Młodzi tańczyli lub grali w farynę czyli w grę w kostki o pierniki, szklanki, noże i inne drobiazgi.

 

Strojenie niedźwiedzia

 

Wiejscy chłopcy w Zielone Świątki stroili niedźwiedzia tzn. obwijali jednego spośród siebie w grochowiny i brzozowe gałęzie. Obchodzili z nim po gospodarzach z koszykiem, zbierając co im dadzą: jaja, okrasę, chleb i pieniądze. Cały ten dobytek przeznaczali na zabawę w karczmie.

 

W Zielone Świątki obwozili na koniu Maja - figurę ludzką zrobioną ze słomu, przybraną w liście i różne zioła polne.

 

Chodzenie z Gajem i majenie domów

 

Dziewczęta chodziły po gaju, czyli chodziły z zielonymi gałązkami - bez śpiewu.

 

Niektórzy w tym dniu zaściełali tatarakiem izby, a także rozrzucano go przed domem.

 

Majono także domy z zewnątrz gałązkami brzeziny, wierzbin, zaś wnętrze chat zielem wodnym z sadzawek i tatarakiem. Zaściełali podłogę. Maili też okna i obrazy.

 

 

Zobacz też:

Zielone Świątki na Podlasiu

Majenie wołów

Zielone Świątki na Kaszubach

Kartki na Zielone Świątki

Zielone Świątki na Kujawach

Zwyczaje i obrzędy w Zielone Świątki


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263