wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-09-16 Wykopki w skansenie

We wrześniu wieczorne powietrze pachniało ogniskami, w żarze których były pieczone ziemniaki. Ci, którzy 6 września przybyli do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu na imprezę „Wykopki w skansenie” poczuć mogli atmosferę tamtych czasów.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Wykopki w skansenie

2. Pieczenie ziemniaków w skansenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze do niedawna można było dostrzec grupy ludzi w skupieniu wygrzebujących kartofle z rozkopanej przez kopaczkę ziemi .

 

Impreza służy prezentacji obrzędowości mazowieckiej wsi związanej z czasem zbiorów i przygotowań do zimy. Na gospodarzy zamieszkujących mazowiecką wieś pod koniec XIX wieku czekało w tym okresie mnóstwo pracy.

 

Przed nastaniem pierwszych przymrozków należało zebrać i zmagazynować wszystkie warzywa i owoce.

 

By przybliżyć zwiedzającym realia życia naszych przodków sierpecki skansen przygotował pokazy jesiennych zajęć gospodarskich w polu i zagrodzie. Mieli oni okazję przyjrzeć się jak wyglądało kopanie ziemniaków motykami i kopaczką konną czy sortowanie ziemniaków.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kopanie ziemniaków przy pomocy motyki

2. Sortowanie ziemniaków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele osób przyłączyło się do wspólnych wykopków. Zebrane kartofle mogli upiec w płonącym na polanie ognisku.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje mechanicznego gręplowania wełny, tkactwa, ubijania masła połączonego z degustacją, wirowania śmietany w centryfudze, rafowania i młócenia lnu oraz strzyżenia owiec.

 

W izbach chałup unosił się intensywny zapach ziół. Turyści przyglądali się jak dawniej kiszono kapustę oraz jak wytwarzano sok pomidorowy.

Przygotowane według dawnych receptur przetwory przypadły do gustu zarówno starszym jak i młodszym.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Szatkowanie kapusty

2. Wykonywanie przetworów według starych receptur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano warsztaty wykonywania wycinanki ludowej w wiejskiej izbie szkolnej a także warsztaty „Jak to ze zbożem było?”, podczas których poznawali proces obróbki zbóż, sami młócili cepami i mielili ziarno na żarnach.

 

W zagrodach pracowali wiejscy rzemieślnicy. Podczas spaceru skansenowską drogą, w otoczeniu żółknących już drzew, turyści spotkali garncarza pracującego na swym kole, kowala wykuwającego podkowy, plecionkarza wyplatającego wiklinowe kosze, szewca, który prócz naprawy obuwia raczył swych gości wyśmienitymi anegdotami, a także stolarza zbijającego skrzynie na warzywa i owoce.

 

W jednym z domostw zielarka udzielała porad na temat właściwości roślin leczniczych. Swych gości witała wodą z miętą i melisą. Smak serwowanej w innej chałupie kawy zbożowej przyniósł nieco starszym turystom wiele wspomnień.

 

Kolorytu wydarzeniu dodały inscenizacje życia wiejskiego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

 

Tradycyjnie już ogromnym zainteresowaniem ciszył się Wiejski kram, na którym zwiedzający mieli okazję nabyć warzywa i owoce ze skansenowskich upraw, a nawet króliki, kury, kaczki i perliczki.

 

W ofercie wystawców podczas kiermaszu produktów regionalnych i rękodzieła znalazł się szeroki wybór tradycyjnego pieczywa, potraw i napojów, jak również ręcznie wykonywanych bibelotów, ozdób czy malarstwa.

 

Wydarzeniu towarzyszyła nieco już jesienna, deszczowa aura. Turystów skutecznie rozgrzały energetyczne występy kapeli Alter Etno i Zespołu Tańca Ludowego Ostrołęka.

 

Zespoły pokazały dwa oblicza muzyki inspirowanej kulturą ludową – tradycyjne i współczesne.

 

We dworze natomiast przez cały dzień rozbrzmiewały dźwięki fortepianu, na którym  grał Radosław Żuchiński, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu.

 

Pięknym dopełnieniem imprezy była uroczysta msza święta odprawiona w zabytkowym kościele z Drążdżewa.


„Wykopki w skansenie” stanowiły ostatnią z imprez plenerowych poświęconych obrzędowości mazowieckiej wsi. Już teraz zachęcamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach skansenu.

 

Ta jesień w Muzeum zapowiada się bowiem naprawdę interesująco. Już 10 października odbędzie się wielkie otwarcie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego i atrakcji z pewnością nie zabraknie.

 

Do 6 listopada nadsyłać można też zdjęcia skansenu na konkurs fotograficzny „Cztery pory roku w skansenie. Uczymy się dostrzegać piękno przyrody”.

 

Na najlepszych młodych fotografów czekają wartościowe nagrody.

 

Warto wiec przejrzeć domowe archiwa, bo być może w nich znajduje się zwycięska fotografia.

 

Wszystkie informacje o wydarzeniach znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Kopanie ziemniaków

Wykopki w Radomskiem

Okrężne po wykopkach

Potrawy z ziemniaków

Zwyczaje i obrzędy\zycie codzienne\zajęcia gospodarskie\wykopki

Muzea i skanseny\Sierpc\muzeum wsi mazowieckiej


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263