wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-09-21 Jesień w zagrodzie

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie zaprasza na pola muzealne, gdzie odbędą się pokazy dawnych sposobów orki zaprzęgiem wolim i konnym oraz siew rzutowy z płachty.  Na imprezie „Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show”, która odbędzie się  27 września, nie zabraknie też pokazów tradycyjnych sposobów przetwarzania owoców i warzyw.

 

Muzeum przedstawi uprawę i zbiór nieco zapomnianej gryki, z której otrzymujemy kaszę gryczaną.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Orka radłem

2. Pokaz ciągników

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycyjne sposoby zagospodarowania i konserwowania owoców i warzyw to: parowanie soków, pasteryzacja kompotów, smażenie powideł, suszenie warzyw a także zakiszanie kapusty i ogórków.

 

Z innych prac gospodarskich muzealnicy pokażą: tkanie na krośnie, wyrób garnków glinianych, wyplatanie koszy wiklinowych, ładowanie drągów na wóz, przenoszenie wody szuńdami itp.

 

Atrakcją tegorocznych pokazów będzie możliwość uczestniczenia widzów w warsztatach tkackich, wikliniarskich a także nabycie umiejętności pracy na kole garncarskim.


W ramach parady traktorów muzealnej publiczności zaprezentują się zabytkowe silniki i ciągniki rolnicze ze zbiorów Muzeum, a także odbędzie się widowiskowy przejazd lokomobili z 1919 r. z fabryki Hipolita Cegielskiego.

 

Pokazy precyzyjnej jazdy starymi ciągnikami przedstawią goście z Wilkowic - Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna”.


Z tradycyjnej kuchni będzie można spróbować suszonych „śliwek na patyczku”, jabłek w cieście, szarych klusek z kapustą i pyrów z gzikiem. 

 

 

Suszone śliwki na patyczku

 

Składniki:

• suszone śliwki

• cienkie plastry boczku

 

Wykonanie:

Śliwki opukać, chwilę namoczyć, odsączyć. Następnie każdą śliwkę owijamy plasterkiem boczku, spinamy wykałaczką.

 

Wystarczy zrumienić w 200 stopniach.

 

Zobacz też:

Polewka piwna

Kiszenie kapusty

Sołtys gotuje

Lokomobila i silniki

Koń i wół przy pracy

Pojazdy i maszyny rolnicze Sołtysa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263