wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-12-04 Ubierz choinkę

Ubierz choinkę obdaruj rodzinkę – pod takim hasłem odbędą się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu warsztaty wykonywania ozdób choinkowych i świątecznych upominków.

 

Fot. Archiwum muzeum

Warsztaty wykonywania ozdób choinkowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycja ustawiania w domach w okresie bożonarodzeniowym przystrojonego drzewka sięga na ziemiach polskich XIX wieku.

 

Początkowo na gałązkach świerków, jodeł i sosen wieszano jabłka, orzechy i pierniki. Później zaczęły pojawiać się na choinkach również ręcznie wykonane ozdoby z papieru, bibuły, wydmuszek, słomy i wstążek.

 

Czasem przygotowania zabawek choinkowych był okres Adwentu. W trakcie długich zimowych wieczorów całe rodziny zasiadały do stołów, aby wspólnie wycinać i kleić papierowe aniołki, ptaszki, pawie oczka, koszyczki.

 

Na długie nitki nawlekano pociętą słomę, przygotowywano światy z opłatka i malowano łupinki od orzechów. Przygotowane wcześniej zabawki zawieszano na choinkach w dzień Wigilii.

 

Muzeum Etnograficzne, wpisując się w tą adwentową tradycję, zaprasza w sobotę 5 grudnia na warsztaty wykonywania ozdób choinkowych i drobnych upominków świątecznych.

 

Muzeum zaproponuje uczestnikom tworzenie tradycyjnych jeżyków i ptaszków z kolorowej bibuły, łańcuchów ze słomy, wisiorków, pawich oczek, koszyczków z glansowanego papieru a także ozdobnych światów z białego opłatka oraz dekoracji z pszczelej węzy.

 

Poznane na warsztatach sposoby wyrobu ozdób i upominków mogą stać się inspiracją dla rodzinnych spotkań w czasie Adwentu.

 

Zobacz też:

Ozdoba na choinkę

Mikołaj na choinkę

Bombka z orzecha

Malowanie bombek

Bomka z bibuły

Ozdoby choinkowe

Ozdoby świąteczne

Historia choinki

Zwyczaje i obrzędy\bożonarodzeniowe

Zwyczaje i obrzędy\Adwentowe

Stroiki świąteczne

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263