wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-04-28 Konkurs plastyczny

„….nie z książek czerpać mądrość, ale z nieba, z ziemi, z dębów” -
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. „Barwy natury, barwy wsi. Ochrona rodzimych gatunków roślin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

 

Mazowsze to niezwykle malownicza, piękna i fascynująca kraina. To niebywałe bogactwo fauny i flory. Obserwować je można odwiedzając sierpecki skansen, gdzie przyroda jest dostępna na wyciągnięcie ręki.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Konkurs w plenerze

2. Konkurs w sali edukacyjnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tu, pośród nieskażonej natury, można przyjrzeć się życiu ptaków i zwierząt, ale także zatrzymać się choćby na chwilę nad, jakże często pomijanymi w codziennym życiu, zagadnieniami związanymi z ochroną przyrody. Bo natura to nasze wspólne dobro, nasz skarb. 


A jakie kolory ma natura? Jakie barwy towarzyszą pejzażom mazowieckiej wsi, które można obserwować zwiedzając sierpecki skansen?

 

Odpowiedzi na te pytania można będzie udzielić wykonując pracę plastyczną w konkursie, który jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie netto 10350 zł. Pula ta w całości zostanie przeznaczona na nagrody dla laureatów.

 

Rywalizacja  jest skierowana do dzieci w wieku 6 - 13 lat - wychowanków szkół podstawowych, ośrodków szkolno – wychowawczych, domów i centrów kultury  regionu Mazowsza.

 

Konkurs odbędzie się na terenie ekspozycji muzealnej (skansen) 15 czerwca 2016 r., a materiały plastyczne zapewni Muzeum.

 

Podzieleni na grupy uczestnicy zwiedzą ekspozycję muzealną, ze zwróceniem szczególnej uwagi na rośliny oraz rolę i zasady ochrony ekspozycji przyrodniczej.

 

Następnie wraz z koordynatorami muzealnymi udadzą się w wyznaczone miejsca (na terenie ekspozycji lub - w wypadku niesprzyjającej aury – do sal edukacyjnych).

 

Tam wykonają prace plastyczne przy pomocy kredek lub pasteli w jednej z dwóch kategorii tematycznych: pejzaż przedstawiający wybrany fragment ekspozycji MWM w Sierpcu ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji przyrodniczej lub zagadnienia związane z ochroną środowiska.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Prace z zeszłorocznej edycji konkursu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabytkowe obiekty wraz z ich bezpośrednim otoczeniem obejmującym przydomowe ogródki, sady,  pola i klomby – oto krajobraz dawnej mazowieckiej wsi.


Idea konkursu motywuje do przemyśleń na temat roli przyrody w życiu człowieka oraz możliwości jej ochrony, uczy szacunku do niej.

 

Celem nadrzędnym konkursu jest zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody, a także upowszechnianie wiedzy przyrodniczej i zagadnień związanych z ochroną środowiska poprzez obserwację i wykonywanie pracy plastycznej.

 

Udział w konkursie pozytywnie wpłynie na rozwijanie wrażliwości ekologicznej wśród najmłodszych, kształtowanie ich poczucia integracji ze środowiskiem, a także wyzwalanie pozytywnego stosunku do świata przyrody.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Prace z zeszłorocznej edycji konkursu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samodzielne wykonanie pracy plastycznej korzystnie wpłynie na rozwój zmysłu spostrzegawczości oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez odkrywanie uroków sierpeckiego skansenu – jego malowniczych pejzaży i bogatej flory.

 

Dzieci nauczą się także poprawnych zasad rywalizacji, a także udoskonalą i zweryfikują swoje umiejętności plastyczne.


Aby wziąć udział w rywalizacji wystarczy zgłosić placówkę oraz liczbę uczestników telefonicznie (tel. 275 28 83, wewn. 36) lub mailowo (e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl) do 13 czerwca 2016 r.

 

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 15 czerwca 2016 r. Laureaci otrzymają dyplomy pamiątkowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Na uwagę zasługuje imponująca pula nagród - regulamin  konkursu zakłada przyznanie aż 48 nagród rzeczowych w postaci sprzętu RTV, komputerowego oraz turystycznego.


Nie ulega wątpliwości, że proces uczenia się osiąga najlepsze rezultaty  poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie.

 

Udział w konkursie to pouczająca i warta uwagi propozycja, która dodatkowo stwarza szansę na wygranie cennych nagród. Jest także doskonałym pomysłem na wycieczkę integracyjną, poznawanie przyrody i zasad jej ochrony.

 

Jedynym kosztem, który trzeba ponieść jest bilet wstępu na teren skansenu. W cenę biletu wliczone są materiały plastyczne a także usługa przewodnika. 

 

Niech dewizą będą słowa Jana Amosa Komeńskiego: „Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie z książek czerpać mądrość, ale z nieba, z ziemi, z dębów”.

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Jesienny pejzaż wsi

Skansen w obiektywie

Konkurs Barwy wsi

Skansen w obiektywie

Skansen w Sierpcu

Skansen w Sierpcu

Skansen w Sierpcu

Muzea i skanseny\Sierpc\muzeum wsi mazowieckiej


MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263