Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-04-28 Konkurs plastyczny
„….nie z książek czerpać mądrość, ale z nieba, z ziemi, z dębów” -
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. „Barwy natury, barwy wsi. Ochrona rodzimych gatunków roślin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.
Mazowsze to niezwykle malownicza, piękna i fascynująca kraina. To niebywałe bogactwo fauny i flory. Obserwować je można odwiedzając sierpecki skansen, gdzie przyroda jest dostępna na wyciągnięcie ręki.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Konkurs w plenerze
2. Konkurs w sali edukacyjnej
Tu, pośród nieskażonej natury, można przyjrzeć się życiu ptaków i zwierząt, ale także zatrzymać się choćby na chwilę nad, jakże często pomijanymi w codziennym życiu, zagadnieniami związanymi z ochroną przyrody. Bo natura to nasze wspólne dobro, nasz skarb.
A jakie kolory ma natura? Jakie barwy towarzyszą pejzażom mazowieckiej wsi, które można obserwować zwiedzając sierpecki skansen?
Odpowiedzi na te pytania można będzie udzielić wykonując pracę plastyczną w konkursie, który jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie netto 10350 zł. Pula ta w całości zostanie przeznaczona na nagrody dla laureatów.
Rywalizacja jest skierowana do dzieci w wieku 6 - 13 lat - wychowanków szkół podstawowych, ośrodków szkolno – wychowawczych, domów i centrów kultury regionu Mazowsza.
Konkurs odbędzie się na terenie ekspozycji muzealnej (skansen) 15 czerwca 2016 r., a materiały plastyczne zapewni Muzeum.
Podzieleni na grupy uczestnicy zwiedzą ekspozycję muzealną, ze zwróceniem szczególnej uwagi na rośliny oraz rolę i zasady ochrony ekspozycji przyrodniczej.
Następnie wraz z koordynatorami muzealnymi udadzą się w wyznaczone miejsca (na terenie ekspozycji lub - w wypadku niesprzyjającej aury – do sal edukacyjnych).
Tam wykonają prace plastyczne przy pomocy kredek lub pasteli w jednej z dwóch kategorii tematycznych: pejzaż przedstawiający wybrany fragment ekspozycji MWM w Sierpcu ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji przyrodniczej lub zagadnienia związane z ochroną środowiska.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Prace z zeszłorocznej edycji konkursu
Zabytkowe obiekty wraz z ich bezpośrednim otoczeniem obejmującym przydomowe ogródki, sady, pola i klomby – oto krajobraz dawnej mazowieckiej wsi.
Idea konkursu motywuje do przemyśleń na temat roli przyrody w życiu człowieka oraz możliwości jej ochrony, uczy szacunku do niej.
Celem nadrzędnym konkursu jest zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody, a także upowszechnianie wiedzy przyrodniczej i zagadnień związanych z ochroną środowiska poprzez obserwację i wykonywanie pracy plastycznej.
Udział w konkursie pozytywnie wpłynie na rozwijanie wrażliwości ekologicznej wśród najmłodszych, kształtowanie ich poczucia integracji ze środowiskiem, a także wyzwalanie pozytywnego stosunku do świata przyrody.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Prace z zeszłorocznej edycji konkursu
Samodzielne wykonanie pracy plastycznej korzystnie wpłynie na rozwój zmysłu spostrzegawczości oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez odkrywanie uroków sierpeckiego skansenu – jego malowniczych pejzaży i bogatej flory.
Dzieci nauczą się także poprawnych zasad rywalizacji, a także udoskonalą i zweryfikują swoje umiejętności plastyczne.
Aby wziąć udział w rywalizacji wystarczy zgłosić placówkę oraz liczbę uczestników telefonicznie (tel. 275 28 83, wewn. 36) lub mailowo (e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl) do 13 czerwca 2016 r.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 15 czerwca 2016 r. Laureaci otrzymają dyplomy pamiątkowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Na uwagę zasługuje imponująca pula nagród - regulamin konkursu zakłada przyznanie aż 48 nagród rzeczowych w postaci sprzętu RTV, komputerowego oraz turystycznego.
Nie ulega wątpliwości, że proces uczenia się osiąga najlepsze rezultaty poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie.
Udział w konkursie to pouczająca i warta uwagi propozycja, która dodatkowo stwarza szansę na wygranie cennych nagród. Jest także doskonałym pomysłem na wycieczkę integracyjną, poznawanie przyrody i zasad jej ochrony.
Jedynym kosztem, który trzeba ponieść jest bilet wstępu na teren skansenu. W cenę biletu wliczone są materiały plastyczne a także usługa przewodnika.
Niech dewizą będą słowa Jana Amosa Komeńskiego: „Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie z książek czerpać mądrość, ale z nieba, z ziemi, z dębów”.
Agnieszka Jezierska – Chalicka
Zobacz też:
Muzea i skanseny\Sierpc\muzeum wsi mazowieckiej
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )