wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-05-23 Dzień Dziecka

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu specjalnie dla dzieci  na festynie „Dzień Dziecka w skansenie” przywoła obraz i atmosferę dawnego życia wiejskiego, kładąc szczególny akcent na życie wiejskiego dziecka. Impreza tradycyjnie odbędzie się w pierwszą niedzielę czerwca.

 

Będzie wiele atrakcji – zarówno dla małych, jaki i nieco większych uczestników imprezy.

 

Dzieci, spędzając kilka godzin w skansenie, będą mogły poznać i wziąć czynny udział w zajęciach, do których dawniej angażowano również najmłodszych.

 

Tam, gdzie inscenizatorzy będą kręcić powrozy, mogą zatrzymać się, by im pomóc, a nawet sami spróbować ukręcić sznur czy powróz.

 

Pod okiem garncarza mogą wytoczyć gliniane naczynie na kole, a u gospodyni wykonującej pranie – uprać bieliznę na tarze.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Pranie na tarze

2. Zabawy ruchowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiejski plecionkarz nauczy wyplatać kosz z wikliny, a szewc zdradzi tajniki zręcznej naprawy obuwia.

 

Dzieci dowiedzą się także jak ubijać śmietanę w kierzance, by powstało masło, a potem będą mogły ocenić  jego smak.


Przybliżając życie dzieci na wsi sprzed stu laty, nie można pominąć faktu, że kiedy nie musiały pomagać w gospodarstwie i wypasać zwierząt na pastwisku,  najchętniej spędzały czas na wspólnej zabawie.

 

Dlatego też 5 czerwca na jednym z wiejskich podwórek odbędą się gry i zabawy przygotowane specjalnie dla dzieci na tę okazję. A będą to zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Mazowszu, np.: toczenie obręczy od koła starego roweru, strzelanie z procy do celu, a nawet chodzenie na szczudłach.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Zabawy zręcznościowe

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawną obyczajowość przybliży Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, dzięki której najmłodsi ujrzą scenki z życia codziennego sprzed lat.

 

Ponadto na terenie jednej z zagród dzieci dowiedzą się „Jak to ze zbożem było”, czyli będą mogły wziąć udział w mieleniu ziarna w żarnach, młóceniu zboża cepami i odwiewaniu ziarna, a nieopodal ujrzą pracę kieratu.

 

O tym, że „Nie święci garnki lepią” najmłodsi przekonają się za sprawą warsztatów, podczas których każdy będzie mógł przekonać się, jak wyglądała praca na kole garncarskim, a także własnoręcznie wykonać odlewy i odciski dłoni lub inną, dowolną pracę plastyczną.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Zabawa z gliną

2. Grupa rekonstrukcyjna przed skansenowskim dworem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas lekcji kaligrafii prowadzonej w izbie szkolnej sprzed kilkudziesięciu lat, dzieci zasiadając przy autentycznych ławkach z lat 30-tych XX wieku, zmierzą się ze sztuką starannego pisania.

 

I trzeba będzie wykazać się starannością, bo pani nauczycielka nie toleruje kleksów…. Przy okazji będzie można dowiedzieć się, czym dawna szkoła różni się od współczesnej.

 

W urokliwej altanie, znajdującej się na terenie parku dworskiego, odbędą się warsztaty papieroplastyki, podczas których dzieci wykonywać będą kolorowe ozdoby bibułkowe. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Wyrób kwiatów z bibuły

2. Lekcja kaligrafii w zabytkowej szkole

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A w ramach warsztatów „Takie małe nic” dowiedzą się, jak z pozornie bezużytecznych, zbędnych przedmiotów wykonać dekoracje i zabawki. Zajęcia będą prowadzone przez instruktorów edukacji muzealnej i twórców ludowych z regionu Mazowsza.


We wnętrzach dworu rozlegać się będą dźwięki muzyki fortepianowej wykonywanej przez jednego z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu.

 

O godzinie 12.00 na scenie amfiteatru świętować będziemy …. „Urodziny Baby Jagi” – za sprawą widowiska pod tym samym tytułem. Nieco później odbędzie się koncert Dziecięcego Zespołu Zatorzanie z Sierpca, którego wcześniejszy występ - bożonarodzeniowy koncert kolęd w skansenie - spotkał się z wielkim uznaniem publiczności.


Podczas „Dnia Dziecka w skansenie” nie zabraknie także rywalizacji konkursowych z nagrodami. Odbędą się zarówno konkursy zręcznościowe, sportowe, jak i manualne, a zwycięzcy każdej konkurencji otrzymają nagrody.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Wręczanie nagród zwycięzcom konkursów  

2. Występy na scenie

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach kiermaszu na świeżym powietrzu prowadzona będzie sprzedaż łakoci, waty cukrowej, pieczywa obrzędowego. Na nowych właścicieli oczekiwać będą tradycyjne zabawki dziecięce – pluszowe misie i koniki, ręcznie strugane ptaszki  i drewniane kolejki.

 

Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością przejażdżka konna w siodle lub bryczką. A jeśli ktoś po tak imponującej dawce wrażeń poczuje się zmęczony, może przysiąść na ławeczce, wyciągnąć się na trawie, bądź piknikować przy ognisku, piekąc kiełbaski.


Impreza odbędzie się 5 czerwca 2016 r.

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Ptaszek z drewna 

Ozdoby z siana

Magiczna lalka

Fajerki i inne gry

Lalka z sitowia

Pierścionek ze słomy

Jak zrobić gwizdek

Lekcja kalifgrafii

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263