wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-08-04 Żniwa w skansenie

Na pola sierpeckiego skansenu wyjdą 7 sierpnia żniwiarze z kosami i sierpami, aby pokazać tradycyjne prace związane ze zbiorem plonów. Każdy uczestnik imprezy będzie mógł spróbować swoich sił w koszeniu kosą, podbieraniu sierpem czy stogowaniu zboża.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Żniwiarze idą w pole

2. Koszenie kosą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na pola wyjedzie także kosiarka konna i żniwiarka, a nawet jeden z pierwszych kombajnów w Polsce - Vistula. Nie zabraknie również ciekawego  i mniej znanego obrzędu żniwnego, jakim jest „strojenie przepiórki”,pokazów towarzyszących pracom żniwnym: ostrzenie kosy, młocka cepami, oczyszczanie ziarna wialnią, cięcie sieczki ręczną sieczkarnią, czy też mielenie ziarna młynkiem do kaszy.

 

Żniwiarzom z oddali będzie towarzyszyła ludowa muzyka. O godz. 12.30 widowisko  pt. „Dożynki na Kurpiach” zaprezentuje Zespół Kurpiowski Pod Borem.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Strojenie przepiórki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast o godz. 15.30 na scenie amfiteatru będzie można podziwiać ludowe tańce przyśpiewki regionalne w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Kasztelanka z Sierpca.


Żniwa zawsze zaczynano w sobotę, czyli w dzień poświęcony Matce Boskiej. Zboże żęto poświęconymi sierpami i kosami. Pierwsze ścięte z pól kłosy układano na kształt krzyża.

 

Czas rozpoczęcia zbiorów nazywano zażynkami. W niektórych regionach początek żniw wyznaczał głos przepiórki i nawet gdy zboże nie było wystarczająco dojrzałe, wychodzono w sobotę na pole, by ściąć choćby kilka kłosów.

 

Z rozpoczęciem prac cierpliwie czekano na stosowną porę. Przy żniwach pracowały całe rodziny; nawet dzieci,  zazwyczaj gromadnie bawiące się na drogach, posłusznie szły w ślad za rodzicami.

 

„Każdy pracował osobno na swoim wydziale, szli zawsze ze słońcem, ze wschodu na zachód, czyli od lewej do prawej strony”. Tylko taki kierunek zapewniał nie tylko sprawne zebranie plonów, ale także wykonanie pracy zgodnie z dawnym obyczajem…

 

Agnieszka Jezierska-Chalicka

 

Zobacz też:

Żniwa w skansenie

Dawne żniwa

Jak działa młockarnia

Obrzędy żniwne

Żniwa równianka

Zwyczaje i obrzędy\zycie codzienne\zajecia gospodarskie\żniwa

Muzea i skanseny\Sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263