Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-08-08 Już po żniwach
„Żniwa w skansenie” w Sierpcu dobiegły już końca. Muzealne pola opustoszały a po zbożach pozostały tylko rżyska. W trakcie festynu na muzealnych polach zwiedzający mogli poczuć się jak żniwiarze sprzed lat. Każdy z uczestników imprezy miał szansę wziąć do ręki kosę i sierp, by skosić nieco zboża.
Pomagali też w młóceniu z użyciem zabytkowej młockarni Warmianki.
Dzieci natomiast brały udział w pokazach „Jak to ze zbożem było?”, podczas których pracowały cepami, odwiewały ziarno wialnią i mieliły je na mąkę na żarnach.
Fot. Archiwum muzeum
1. Młócenie Warmianką
2. Mielenie ziarna na żarnach
Wraz z rodzicami starały się też wiązać snopy. Zajęcie to, choć wydawało się łatwe, niejednemu przysporzyło nie lada kłopotu. Niezastąpieni okazali się w tym miejscu dziadkowie cierpliwie tłumaczący młodym jak niegdyś pracowano w polu.
Chleb stanowił podstawę egzystencji mieszkańca wsi. By móc go uzyskać trzeba było wielu starań i zabiegów. Na gospodarzy czekały najpierw trudy związane z zasiewem i ochroną wzrastających zbóż, a potem intensywna całodniowa praca przy kosach i kosiarkach, by w końcu ustawić ścięte łany w stygi.
Na tym jednak nie kończyła się praca żniwna. Plon trzeba było jeszcze potem wymłócić i oczyścić z plew.
W jednej z zagród powstawał wieniec dożynkowy, który prócz kłosów zbóż ozdobiony został ziołami i kwiatami polnymi.
Prawdziwą gratkę dla młodych miłośników folkloru przygotował garncarz. Wraz z nim milusińscy wykonywali na kole garncarskim prawdziwe cuda.
W wiejskiej izbie szkolnej robiły natomiast ozdoby ze słomy i bibuły.
W zagrodach chłopskich przygotowano prezentacje zajęć codziennych, m.in. kowalstwa, szewstwa, plecionkarstwa, rzeźby, wirowania śmietany i ubijania masła. Turyści smakowali ogórków kiszonych według tradycyjnej receptury.
Fot. Archiwum muzeum
1. Wirowanie śmietany w centryfudze
2. Zespół Miriam w skansenowskim kościele
U wiejskiej zielarki mogli spróbować chłodnego naparu z mięty i prawdziwej kawy zbożowej, niezastąpionej podczas upałów.
Wyjątkowym momentem podczas wydarzenia była uroczysta msza święta odprawiona w intencji żniwiarzy i obfitych plonów. Tuż przed rozpoczęciem liturgii dla wiernych wystąpił zespół Miriam z Ciechomic.
Bardzo interesująco przedstawiała się też część artystyczna imprezy. We dworze ziemiańskim przez cały dzień odbywały się koncerty fortepianowy w wykonaniu absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu, Radosława Żuchińskiego. Muzyk zagrał najpiękniejsze utwory muzyki filmowej i klasycznej.
Na scenie amfiteatru Zespół Kurpiowski „Pod Borem” zaśpiewał najpiękniejsze pieśni z Kurpi, prezentując żniwne widowisko obrzędowe. Zespół Tańca Ludowego „Kasztelanka” z Sierpca wystąpił natomiast w repertuarze obejmującym tańce narodowe oraz pieśni i suity taneczne z różnych regionów Polski – od Kaszub po Beskid Żywiecki.
Fot. Archiwum muzeum
Suity taneczne
|
Na polanie odbywał się kiermasz pieczywa, produktów regionalnych i rękodzieła. W ofercie wystawców znalazły się potrawy i napoje wykonane według dawnych przepisów i ręcznie wykonane ozdoby z naturalnych materiałów.
Wkrótce 4 września odbędzie się już ostatnia tegoroczna impreza plenerowa w Muzeum Wsi Mazowieckiej. „Wykopki w skansenie” prezentują tradycje związane z pożegnaniem lata i przygotowaniami do zimy.
Pokazy kopania ziemniaków, strzyżenia owiec, obróbki wełny, przygotowywania przetworów i występy zespołów ludowych to tylko niektóre z niespodzianek jakie czekają tego dnia na zwiedzających.
Jarosław Asztemborski
Zobacz też:
Zwyczaje i obrzędy\życie codzienne\zajęcia gospodarskie\żniwa
Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )