wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-08-08 Już po żniwach

„Żniwa w skansenie” w Sierpcu dobiegły już końca. Muzealne pola opustoszały a po zbożach pozostały tylko rżyska. W trakcie festynu na muzealnych polach zwiedzający mogli poczuć się jak żniwiarze sprzed lat. Każdy z uczestników imprezy miał szansę wziąć do ręki kosę i sierp, by skosić nieco zboża.

 

Pomagali też w młóceniu z użyciem zabytkowej młockarni Warmianki.

Dzieci natomiast brały udział w pokazach „Jak to ze zbożem było?”, podczas których pracowały cepami, odwiewały ziarno wialnią i mieliły je na mąkę na żarnach.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Młócenie Warmianką

2. Mielenie ziarna na żarnach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wraz z rodzicami starały się też wiązać snopy. Zajęcie to, choć wydawało się łatwe, niejednemu przysporzyło nie lada kłopotu. Niezastąpieni okazali się w tym miejscu dziadkowie cierpliwie tłumaczący młodym jak niegdyś pracowano w polu.

 

Chleb stanowił podstawę egzystencji mieszkańca wsi. By móc go uzyskać trzeba było wielu starań i zabiegów. Na gospodarzy czekały najpierw trudy związane z zasiewem i ochroną wzrastających zbóż, a potem intensywna całodniowa praca przy kosach i kosiarkach, by w końcu ustawić ścięte łany w stygi.

 

Na tym jednak nie kończyła się praca żniwna. Plon trzeba było jeszcze potem wymłócić i oczyścić z plew.

 

W jednej z zagród powstawał wieniec dożynkowy, który prócz kłosów zbóż ozdobiony został ziołami i kwiatami polnymi.

 

Prawdziwą gratkę dla młodych miłośników folkloru przygotował garncarz. Wraz z nim milusińscy wykonywali na kole garncarskim prawdziwe cuda.

W wiejskiej izbie szkolnej robiły natomiast ozdoby ze słomy i bibuły.


W zagrodach chłopskich przygotowano prezentacje zajęć codziennych, m.in. kowalstwa, szewstwa, plecionkarstwa, rzeźby, wirowania śmietany i ubijania masła. Turyści smakowali ogórków kiszonych według tradycyjnej receptury.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Wirowanie śmietany w centryfudze

2. Zespół Miriam w skansenowskim kościele

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U wiejskiej zielarki mogli spróbować chłodnego naparu z mięty i prawdziwej kawy zbożowej, niezastąpionej podczas upałów.

 

Wyjątkowym momentem podczas wydarzenia była uroczysta msza święta odprawiona w intencji żniwiarzy i obfitych plonów. Tuż przed rozpoczęciem liturgii dla wiernych wystąpił zespół Miriam z Ciechomic.

 

Bardzo interesująco przedstawiała się też część artystyczna imprezy. We dworze ziemiańskim przez cały dzień odbywały się koncerty fortepianowy w wykonaniu absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu, Radosława Żuchińskiego. Muzyk zagrał najpiękniejsze utwory muzyki filmowej i klasycznej.

 

Na scenie amfiteatru Zespół Kurpiowski „Pod Borem” zaśpiewał najpiękniejsze pieśni z Kurpi, prezentując żniwne widowisko obrzędowe. Zespół Tańca Ludowego „Kasztelanka” z Sierpca wystąpił natomiast w repertuarze obejmującym tańce narodowe oraz pieśni i suity taneczne z różnych regionów Polski – od Kaszub po Beskid Żywiecki.

 

Fot. Archiwum muzeum

Suity taneczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na polanie odbywał się kiermasz pieczywa, produktów regionalnych i rękodzieła. W ofercie wystawców znalazły się potrawy i napoje wykonane według dawnych przepisów i ręcznie wykonane ozdoby z naturalnych materiałów.

 

Wkrótce 4 września odbędzie się już ostatnia tegoroczna impreza plenerowa w Muzeum Wsi Mazowieckiej. „Wykopki w skansenie” prezentują tradycje związane z pożegnaniem lata i przygotowaniami do zimy.

 

Pokazy kopania ziemniaków, strzyżenia owiec, obróbki wełny, przygotowywania przetworów i występy zespołów ludowych to tylko niektóre z niespodzianek jakie czekają tego dnia na zwiedzających.


Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Żniwa w skansenie

Jakdziała młocarnia

Dawne żniwa

Młócenie lokomobila

Obrzędy żniwne

Zwyczaje i obrzędy\życie codzienne\zajęcia gospodarskie\żniwa

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263