wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-08-29 Łowickie rzemiosło

Nawiązując do tegorocznego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie/arcydzieła/pomniki” Muzeum w Łowiczu zamierza zaprezentować dorobek łowickiego rzemiosła.

 

Każdy z mistrzów rzemieślniczych musiał wykonać arcydzieło – majstersztyk, który uprawniał ich do wykonywania zawodu.


Na przestrzeni dziejów lokalni rzemieślnicy byli uznawani za doskonałych fachowców, ich wyroby gościły w domach i zagrodach daleko poza regionem łowickim.

 

Fot. Archiwum własne

1. Łowiczanka przy warsztacie tkackim

2. Chata łowicka - skansen w Maurzycach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum pragnie ukazać historyczny, społeczny i fizyczny dorobek miejscowego rzemiosła oraz dać możliwość zetknięcia się na żywo z często zapomnianym kunsztem rękodzielników.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to obecnie największy w Europie projekt społeczny, kulturalny i edukacyjny. Głównym celem ustanowionych od 1991 r. EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.


PROGRAM (18 września)

 

12.00 – otwarcie wystawy „Majstersztyk po łowicku”.
Muzeum  zaprezentuje dzieje rzemiosła łowickiego od czasów średniowiecza po współczesność. Ekspozycja składać się będzie z unikalnych narzędzi, dokumentów cechowych, sztandarów i fotografii przedstawiających rzemiosło, jako nośnik wartości społecznych, historycznych, trwale związanych z historią Łowicza.

12.00 – 17.00 - warsztaty i pokazy rzemiosła historycznego:
- wykonywanie naczyń drewnianych przez bednarza;
- czerpanie papieru;
- wykonywanie metalowych narzędzi i kolczugi przez płatnerza, kucie noży przez kowala, kaletnictwo, szycie ręczne i wyplatanie krajek.
Pokazy wykonywać będą członkowie łowickiego bractwa rycerskiego „Serpens Bellatorum” .

12.00 – 18.00 – warsztaty z projektowania i szycia odzieży realizowane przez krawcowe z grupy „ultraMaszyna”. Zajęcia prowadzone w grupach (obowiązują zapisy, tel. 46 837 39 28 wew. 36).

Wstęp wolny.


Zadanie dofinansowane przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu Współorganizacja Projektów Kulturalnych Na Terenie Województwa Łódzkiego 2016.

 

Zobacz też:

Ceramika bolimowska

Haft łowicki płaski

Haft łowicki koralikowy

Haft łowicki rechelie

Haft łowicki ruski

Regiony\łowickie


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263