Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2015-03-09 Haft łowicki koralik
Łowickie hafty koralikowe. Około 1924 roku pojawia się w regionie łowickim nowa forma przystrajania stroju - haft koralikowy. „Wynalazcą” tego sposobu zdobienia, zwanego od miejsca powstania „złakowską modą” był Piotr Muras z Przemysłowa w parafii Złaków Kościelny.
Miejscowi żartobliwie nazywali go „Wyszywanym Piotrkiem”. Początkowo tylko on potrafił „wykładać paciorkami”, z czasem sztukę tę posiadły i inne hafciarki ze Złakowa Kościelnego i Borowego, a potem także mieszkanki innych wsi.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
Haft na aksamitnym przodziku męskim
Motywy haftu
Motywy były wyłącznie roślinne, a ściślej kwiatowe ułożone pasowo lub w formie bukietów o różnej wielkości i strukturze.
Te kompozycje kwiatowe miały najczęściej układ swobodny, zwykle niesymetryczny. Wszystkie rodzaje motywów budowano z różnej wielkości kwiatów, przeważnie największym była róża. Natomiast kompozycje pasowe składały się najczęściej z jednego większego elementu kwiatowego otoczonego gałązkami, listkami i mniejszymi kwiatkami.
Kolorystyka tych wyszyć była bogata i urozmaicona, nie zawsze naturalistyczna. W doborze barw starano się przede wszystkim, by haft sam w sobie stanowił jedność kompozycyjną i współgrał z barwą tła tkaniny na jakiej go wykonywano (najczęściej czarny aksamit) oraz kolorystyką pasiastej tkaniny samodziałowej kiecki i zapaski.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1. Haft na aksamitnym staniku kiecki
2. Haft na dolnej krawędzi kaftanika kobiecego
Sposób haftowania
Wyszywano paciorkami różnokolorowymi, zarówno matowymi jak i przeźroczystymi. Wzór, a właściwie jego kontur był najpierw rysowany na bibułce lub cienkim, miękkim papierze, mocowano go drobną fastrygą do miejsca gdzie miał znaleźć się haft.
Każdy płatek kwitu lub listek powstawały oddzielnie, wyszywano je nitką, na którą nawleczonych było jednocześnie kilka koralików.
Papier z konturem motywu pozostawał zwykle pod wyhaftowanym ornamentem, odcinano tylko jego wystające fragmenty.
Technika wykonywania haftu koralikowego przetrwała do chwili obecnej. Używa się go jednak dosyć rzadko, ponieważ wykonywany jest zawsze ręcznie co wymaga czasu i wielkiego nakładu pracy.
Fot. Archiwum własne i Elżbiety Piskorz-Branekovej
Ściegi
1. mocowanie koralików
2. za igłą
3. sznureczek
4. stebnówka
Jakie części stroju ozdabiano
W stroju kobiecym haftem koralikowym ozdabiano: kiecki, zapaski, kaftaniki, rękawki i rodzaj getrów (osłaniających nogę od połowy łydki po kolano). W męskim wyszywano nim przodziki i rękawki.
Na kieckach wyszycie rozmieszczano na obu przodach (motywy tworzyły lustrzane odbicie) i plecach staników, ponadto na pasach aksamitu, którymi obszywano doły kiecek.
Na stanikach wyszywano kwiatowe bukieciki, a na dolnych, aksamitnych obszyciach hafty miały zawsze układ pasowy. Taki sam jak wzdłuż trzech boków zapasek (fartuchów).
Haft koralikowy bardzo często stanowił ozdobę damskich kaftaników (rozmieszczony pasowo najczęściej na ich przodach i wzdłuż dolnej krawędzi), ponadto aksamitnych rękawków i getrów (kompozycja kwiatowa zajmowała dużą część ich powierzchni) oraz aksamitne męskie przodziki (wyszyty na nich owalny bukiet umieszczano w ich górnej, widocznej z pod kaftana części).
Elżbieta Piskorz-Branekova
Do pobrania
1. Rysunek haftu z obszycia zapaski
2. Rysunek haftu z obszycia dolnej krawędzi kiecki
3. Rysunek haftu z dolnej krawędzi kaftanika kobiecego
4. Rysunek haftu z przodu kaftanika kobiecego
Nauka haftu dla początkujących
Warto wiedzieć, że:
kiecka - spódnica z doszytym stanikiem, szyta z pasiastych tkanin samodziałowych (o różnej kolorystyce w zależności od okresu kiedy była używana). Przody i plecy stanika (wtedy gdy uszyty był z aksamitu) oraz pas aksamitu na dole spódnicy zdobione haftem płaskim lub koralikowym.
stanik - górna część kiecki krojona z trzech kawałków białego, bordowego lub najczęściej czarnego aksamitu, zdobiona haftem płaskim lub koralikowym.
Zobacz też:
Encyklopedia haftu - haft łowicki płaski
Encyklopedia haftu - haft łowicki ruski
Encyklopedia haftu - haft łowicki tzw. polskie szycie
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )