wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-09-06 Jarmark Jagielloński

Lublin już po raz dziesiąty był gospodarzem Jarmarku Jagiellońskiego, podczas którego twórcy ludowi z Polski i z zagranicy prezentowali swoje wyroby. Przybyło ich aż 250. Tegoroczny jarmark upłynął pod znakiem haftu tradycyjnego.


Misternie wyhaftowane obrusy i serwety królowały na stoiskach. Była to niezwykła okazja, aby poznać kilkadziesiąt haftów regionalnych: z Polski (haft Kurpii Białych, haft kaszubski, opoczyński, krzczonowski i snutki golińskie) oraz  z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Słowacji i Węgier.

 

Można było też nauczyć się różnych technik haftowania. Twórczynie chętnie przekazywały swoje umiejętności i doświadczenia.

 

Fot. Archiwum własne

Na Jarmarku Jagiellońskim


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Choć dominowały hafty, to oczywiście nie zabrakło ceramiki, wyrobów plecionych, wycinanek, pisanek, biżuterii ludowej, zabawek ludowych, malarstwa na szkle, kwiatów z bibuły, rzeźby, kowalstwa artystycznego – tych wszystkich przedmiotów, które tradycyjnie spotykamy na tego typu jarmarkach. Tyle tylko że ta różnorodność regionalna jest widoczna jedynie na dużych imprezach, takich właśnie jak Jarmark Jagielloński.

 

 

Na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie

 

 

Zobacz też:

Jarmark Jagielloński

Jarmark Jagielloński

Kup pan grabie

Jarmark Folkloru

Jarmark Wdzydzki

Twórcy w Kazimierzu

Ośrodki kultury\twórcy ludowi


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263