Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-09-09 Groch z kapustą
Z okazji ogłoszenia przez ONZ roku 2016 Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych, Muzeum Etnograficzne w Toruniu organizuje w najbliższą niedzielę, 11 września, „Groch z kapustą”. Jest to doroczna impreza z cyklu Żywy Skansen.
Zwiedzający zobaczą prace, zwyczaje i wierzenia związane z tradycyjną uprawą i spożyciem grochu, bobu, fasoli czy soczewicy.
Fot. Archiwum muzeum
1. Groch i fasola
W programie całodziennej imprezy znajdą się pokazy rzemiosł i zajęć gospodarskich związane z przechowywaniem i obróbką kulinarną roślin strączkowych.
Można będzie zapoznać się z tajnikami m.in. tkactwa, garncarstwa i plecionkarstwa. Muzealnicy oprowadzą chętnych szlakiem wiejskich kuchni.
Twórczynie ludowe zaprezentują techniki tworzenia koronek i tradycyjnych kuchennych makatek, a uczestnicy – na pamiątkę – odbiją sobie z szablonu makatkową sentencję na tkaninie.
Dla żądnych pamiątek i smakołyków będzie możliwość zakupów na stoiskach ze sztuką ludową, rękodziełem i tradycyjnymi przysmakami.
Jak zwykle nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Znajdą się wśród nich m.in. własnoręczne tworzenie grzechotek, ozdób i zabawek z różnych ziaren, słuchanie bajek, poznawanie ludowych przysłów, porzekadeł, rozwiązywanie zagadek i quizów.
Będzie można też spróbować deptania kapusty, łuskania fasoli, przebierania soczewicy i grochu niczym bajkowy Kopciuszek. Do zabaw ruchowych i wspólnego śpiewania przy muzyce na żywo zaproszą muzykanci z kapeli Gęsty Kożuch Kurzu.
Na zakończenie imprezy o godz. 17.00 miłośnicy tradycyjnego śpiewu wezmą udział w Muzycznej naradzie sąsiedzkiej pt. „Byście panienki, byście wiedziały!”.
Będzie to koncert pieśni kujawskich w wykonaniu Ewy Grochowskiej, znanej śpiewaczki i skrzypaczki, popularyzatorki tradycyjnego folkloru muzycznego, z towarzyszeniem żeńskiej kompanii wokalnej pod nazwą MZK Toruń oraz instrumentalistów specjalizujących się w muzyce tradycyjnej pogranicza łęczycko – łowickiego.
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )