wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-09-09 Groch z kapustą

Z okazji ogłoszenia przez ONZ roku 2016 Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych, Muzeum Etnograficzne w Toruniu organizuje w najbliższą niedzielę, 11 września, „Groch z kapustą”. Jest to doroczna impreza z cyklu Żywy Skansen.

 

Zwiedzający zobaczą prace, zwyczaje i wierzenia związane z tradycyjną uprawą i spożyciem grochu, bobu, fasoli czy soczewicy.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Groch i fasola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie całodziennej imprezy znajdą się pokazy rzemiosł i zajęć gospodarskich związane  z przechowywaniem i obróbką kulinarną roślin strączkowych.

 

Można będzie zapoznać się z tajnikami m.in. tkactwa, garncarstwa i plecionkarstwa. Muzealnicy oprowadzą chętnych szlakiem wiejskich kuchni.

 

Twórczynie ludowe zaprezentują techniki tworzenia koronek i tradycyjnych kuchennych makatek, a uczestnicy – na pamiątkę – odbiją sobie z szablonu makatkową sentencję na tkaninie.


Dla żądnych pamiątek i smakołyków będzie możliwość zakupów na stoiskach ze sztuką ludową, rękodziełem i tradycyjnymi przysmakami.

 

Jak zwykle nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Znajdą się wśród nich m.in. własnoręczne tworzenie grzechotek, ozdób i zabawek z różnych ziaren, słuchanie bajek, poznawanie ludowych przysłów, porzekadeł, rozwiązywanie zagadek i quizów.

 

Będzie można też spróbować deptania kapusty, łuskania fasoli, przebierania soczewicy i grochu niczym bajkowy Kopciuszek. Do zabaw ruchowych i wspólnego śpiewania przy muzyce na żywo zaproszą muzykanci z kapeli Gęsty Kożuch Kurzu.


Na zakończenie imprezy o godz. 17.00 miłośnicy tradycyjnego śpiewu wezmą udział w Muzycznej naradzie sąsiedzkiej pt. „Byście panienki, byście wiedziały!”. 

 

Będzie to koncert pieśni kujawskich w wykonaniu Ewy Grochowskiej, znanej śpiewaczki i skrzypaczki, popularyzatorki tradycyjnego folkloru muzycznego, z towarzyszeniem żeńskiej kompanii wokalnej pod nazwą MZK Toruń oraz instrumentalistów specjalizujących się w muzyce tradycyjnej pogranicza łęczycko – łowickiego.

 

Zobacz też:

Kiszenie kapusty

Gadki z makatki

Burak w malarstwie

Cukier krzepi

Kawa zbożowa

Kawa zbożowa

Muzea i skanseny\Toruń\muzeum etnograficzne

Sołtys gotuje

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263