wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-09-16 Ceramika Bolesławiec

W salach wystawienniczych sierpeckiego ratusza można podziwiać  najpiękniejsze wytwory sztuki ceramicznej powstałe w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu.

 

Wystawa „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego «Ceramika Artystyczna» w Bolesławcu” prezentuje dorobek ponad 60 lat istnienia firmy.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze wzmianki o przemyśle garncarskim w Bolesławcu odnaleźć można już w manuskryptach średniowiecznych. Jego rozwojowi sprzyjały duże złoża dobrej wysokogatunkowej gliny.

 

Renoma wyrobów bolesławieckich rosła. Zdobiły one stoły mieszczańskie, magnackie, a nawet książęce całej Europy. Przez wieki miasto stało się wielkim ośrodkiem ceramicznym o ugruntowanej renomie. Silny wpływ na jego rozwój miało upowszechnienie się fajansu w drugiej połowie XIX wieku.

 

Stało się to impulsem dla garncarzy z regionu do zastosowania barwnej dekoracji stempelkowej na białym tle, która obecnie stanowi jeden ze znaków rozpoznawczych powstających tam wytworów.

 

Jeszcze przez II wojną światową w Bolesławcu działało kilka warsztatów i fabryk produkujących wysokiej jakości przedmioty. Po wojnie wiele z tych zakładów zostało zniszczonych i ograbionych z maszyn.

 

Ze zniszczeń podźwignął je wybitny znawca ceramiki, Tadeusz Szafran. W dawnej wytwórni Juliusa Paula przekazanej Cepelii założono Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego. Spółdzielnia wytwarza obecnie ponad 1200 form i 5000 wzorów dekoracji.

 

Wysoka estetyka wykonania, jakość i funkcjonalność sprawiły, że jej produkty szybko stały się znane na całym świecie, stając się wizytówką polskiego zdobnictwa. Najlepszym tego świadectwem są liczne nagrody i wyróżnienia przyznane na wielu wystawach i konkursach w kraju oraz za granicą.


Na ekspozycji znalazło się kilkaset wyrobów ceramicznych, od drobnych łyżeczek, przez miski, talerze i kubki, po bogato zdobione wazy.

 

Obok siebie umieszczono przedmioty o charakterze czysto dekoracyjnym i użytkowym. Wszystkie one zostały ręcznie udekorowane.

 

Wystawę wzbogaca materiał filmowy prezentowany na ekranach. Zwiedzający poznają dzięki nim proces produkcyjny ceramiki bolesławickiej. Wymaga on wiele talentu, determinacji i skupienia, lecz efekty budzą zachwyt i uznanie.


Wystawę zwiedzać można do 28 lutego 2017r.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Ceramika Bolesławiec

Ceramika bolimowska

Opolska porcelana

Ceramika huculska

Ceramika huculska

Ceramika sieradzka

Sztuka ludowa\ceramika

Ginące zawody\garncarstwo

muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej


MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263