wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-03-30 Stefan Dziadoń

Prace Stefana Dziadonia – artysty amatora, który nade wszystko ukochał piękno górskiego krajobrazu i mieszkańców tego terenu – można oglądać w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju. Wystawa potrwa w starym kościółku do końca maja.

 

Fot. Archiwum muzeum

Malarstwo Stefana Dziadonia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stefan Dziadoń  urodził się w 1923 r. w Tymbarku. Po wojnie ukończył krakowską Wyższą Szkołę Techniczną. Przez wiele lat pracował jako inżynier – innowator w Hucie Aluminium w Skawinie.

 

Później zamieszkał w Rabce – gdzie od 1980 r. tworzył obrazy olejne inspirowane krajobrazem Gorców. W swej twórczości dbał o szczegóły postaci ich ubiór, pozę przy pracy, starał się wiernie oddać klimat zmierzchającego nieba czy sianokosów.

 

Tłem jego prac były przede wszystkim pejzaże górskie pokazane w charakterystyczny baśniowy sposób.

 

Tematyką jego prac były obrazy zapamiętane z przeszłości, które pragnął przekazać następnym pokoleniom, drogie jemu wspomnienia o tym co już odeszło – jak podkuwanie konia, tradycyjne żniwa, dziadek siedzący w progu domu, siewca na polu, czy ciepły wieczór przy ognisku.

 

Fot. Archiwum muzeum

Ciepły wieczór przy ognisku - Stefan Dziadoń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jego obrazy mają niewątpliwy walor dokumentu zachowały bowiem dla nas chwile z codziennego życia tamtejszej, dawnej wsi.


Artysta należał do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Brał udział w licznych konkursach oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także był laureatem wielu nagród i wyróżnień.

 

Zobacz też:

Obrazy Koguciuka

Kolekcja Nawrockich

Obrazy Bieńkowskiego

Obrazy z życia wsi

Malarstwo M. Wiśnios

Sztuka ludowa/malarstwo

Muzea i skanseny\rabka zdrój-muzeum-im-orkana

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263