wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-04-24 Majówka w Łowickiem

Na Majówkę można się wybrać do skansenu w Maurzycach niedaleko Łowicza. Jest okazja poznać kulturę Księżaków – tak nazywa się mieszkańców tego regionu, m.in. samemu wyciąć wycinanki łowickie, wyrobić z bibuły kwiaty, którymi przyozdabiano domy czy upiec pieczywo łowickie w tradycyjnym wiejskim piecu. 
 
Skansen w Maurzycach organizuje „Majówkę w Skansenie w Maurzycach” 30 kwietnia i 1 maja.

 

Fot. Archiwum własne

Warsztaty piekarnicze, zabytkowy piec  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W pierwszym dniu imprezy - poza warsztatami - na prezentacji „Kiecka, lejbik i zapaska – tajemnice łowickie stroju” uczestnicy poznają szczegóły dziejów stroju łowickiego, zobaczą jego różnorodność. Dla chętnych dzieci będzie możliwość przymierzenia elementów księżackiego ubioru (godz. 13.00 i 15.00).

 

Fot. Archiwum własne

1. Współczesny strój łowicki

2. Historyczny strój łowicki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zorganizowany zostanie też spacer po skansenie dla osób zainteresowanych wiejskim budownictwem pod hasłem „Co wynika z okólnika? – opowieść o architekturze regionu łowickiego” (godz. 14.00 i 16.00).

 

Podczas wędrówki po skansenie zostaną zaprezentowane najciekawsze obiekty budownictwa drewnianego, omówione techniki budowlane i ciekawostki związane z rzemiosłem ciesielskim.

 

 

Fot. Archiwum własne

Skansen w Maurzycach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W drugim dniu imprezy, 1 maja, zmieni się zakres warsztatów. Tym razem zwiedzający będą wycinać firanki papierowe i uczyć się haftu koralikowego.

 

W tym dniu także zostanie rozpalony zabytkowy, wolnostojący piec, w którym uczestnicy warsztatów upieką pieczywo łowickie.

 

Fot. Archiwum własne

Zabytkowa szkoła - skansen w Maurzycach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci, ale też dorośli będą mieć okazję nauczyć się pisać gęsim piórem. Lekcja „Gęsim piórem piszę jak kura pazurem” odbędzie się w zabytkowej szkole o godz. 13.00 i 15.00. Uczestnicy zmierzą się z trudną sztuka pisania gęsim piórem, patykiem i stalówką oraz dowiedzą się jak wyglądała nauka w szkole przed stu laty.

 

Także w tym dniu zostanie zorganizowany spacer z przewodnikiem po skansenie, aby poznać piękno księżackiej architektury, tym razem pod hasłem „Pod słomianą strzechą” (14.00 i 16.00).

 

Zobacz też:

Warsztaty wycinanki łowickiej

Firanki z papieru

Pieczenie chleba

Strój łowicki

Haft koralikowy 

Lekcja kaligrafii

Muzea i skanseny\Łowicz-muzeum

Regiony\łowickie

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263